Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teater NO99 osaleb kahel välisfestivalil

17.10.2008 09:54

17.10 - 18.10 osaleb Teater NO99 lavastusega NO88 ГЭП Oldenburgis festivalil PAZZ08.

Festival PAZZ’08 on esimest korda toimuv festival, mille peakuraatoriks on Thomas Krauss (viimase DRAAMA festivali žürii liige). Festival toimub 17. kuni 26. oktoobrini Oldenburgis - linnas, mis on kuraatori sõnul täpselt õige, et luua loominguline, mitte majanduslik festivaliõhustik. Festivalile on kutsutud peamiselt noored trupid, mis ühel või teisel moel ületavad kuraatori sõnul teatud piire: piire teiste kunstivormidega, vaatajate ja osalejate vahel, erinevate arusaamade vahel. „Festival on passiks, millega neid piire ületada,“ ütleb Krauss.
Kutsutud on trupid Šveitsist, Kanadast, Belgiast, Hollandist, Suurbritanniast, Poolast ja Eestist. Lisaks etendustele toimuvad ka diskussioonid, workshopid ja kohtumised publikuga.
Festivali kaugem perspektiiv on luua osalejate vahel koostöövõrgustik, mis lubaks luua kaasproduktsioone, leida uusi kontakte ning inspiratsiooni.
Festival toimub koostöös Oldenburgi linnateatriga.

20.10 - 22.10 osaleb Teater NO99 lavastusega NO88 ГЭП Kölnis festivalil Politik im Freien Theater

Festival Politik im Freien Theater toimub alates 1988. aastast iga kolme aasta tagant mõnes Saksamaa linnas. Sel aastal toimub see seitsmendat korda ja Kölnis. Kuraatorite sõnul vaatasid nad läbi 350 lavastust ning valisid neist viis saksakeelset ja viis muukeelset lavastust (sh „GEP“), lisaks produtseerib festival ise viis lavastust. Seekordse festivali juhtsõnaks on Echt ehk tõelisus, ehedus, vahetus. Oluline on festivali korraldajate sõnul see, et kutsutud lavastused suudaksid ühendada vahetu sideme reaalsusega, kriitilise suhtumise ning teatrispetsiifilised mänguvahendid.
Festival on üks Saksamaa olulisemaid. Tal on läbi aegade olnud selge peaidee ning napp valik on kindlustanud lavastuste kunstilise tugevuse: otsitud ei ole mitte niivõrd nn suuri õnnestumisi, kuivõrd huvitavaid ja uuenduslikke eksperimente. Läbi aegade on olnud festivalide peateemaks nt ida-lääne suhted, põlvkondade vahetus, teatriruum jms. Lavastajatest on osalenud säärased avangardteatri eestvedajad nagu Stefan Kaegi, Sebastian Hartmann, Sebastian Nübling, René Pollesch, Christoph Schlingensief, Johan Simons, Barbara Weber jpt.
Festival ongi siiani keskendunud peamiselt vabadele truppidele, millel puudub riiklik ülalpidamine, ning nad ise nimetavad end mitmete autorite hüppelauaks riiklikesse teatritesse - mis on ka tõsi (vt nt Hartmann, Nübling, Pollesch jt).
Festivalil on ka auhinnad: ühele saksakeelsele lavastusele makstakse kinni välismaa-gastroll, ühe lavastuse võtab täispikkuses üles ZDF teatrikanal ning lisaks on olemas žürii, mis annab ka rahalisi preemiaid.
Festivali üheks korraldajaks on olnud Bundeszentrale für politische Bildung (umbes nagu poliithariduse amet), mistõttu on festival küll rikas nagu troll (Stuttgardis toimudes kirjutas üks ajakirjanik, et see festival on linnale samasugune õnnistus nagu jõulud), kuid suutnud säilitada suhtelist iseseisvust. Kuigi oma kodulehel aetakse tüüpilist blublulli sellest, kuidas teater on võitluses massimeediaga alla jäänud, aga siiski on seal nii tore silmast silma kontakt, siis õnneks on festivalidel olnud alati isepäised kuraatorid, kes peavad teatrit millekski loomulikuks, mida ei pea kuidagi põhjendama või välja vabandama silmakontaktide või muu säärasega. Seetõttu ei ole festivali peetud ka kunagi propagandavahendiks, kuigi mingil määral see nõnda on. Festival on näidanud tõeliselt publiku jaoks ebasõbralikke lavastusi nii füüsilises (kaheksatunnised) kui ka vaimses plaanis (Schlingensief). Lisaks on suudetud vältida ka liigset poliitilisust, kuna esiplaanil on siiski teater oma erinevate uuenduslike väljendusvormidega.
Lisaks etendustele toimuvad ka vestlused, foorumid, arutelud, workshopid, koolitused jne. Kuna tegemist on vastava ameti organiseerimistööga, siis on oluline koht muidugi ka erinevatel õpilastele ja õpetajatele suunatud ettevõtmistel.

Eero Epner
5058486