Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teater NO99 ja lavakunstikooli “tsuaF”

12.11.2007 13:09

12. novembril esietendub Teatris NO99 Aleksander Pepeljajevi lavastus "tsuaF". Aleksander Pepeljajev on lavastuses muutunud "Fausti" teiseks. Raskesti arusaadava teksti asemel räägib Mefisto nii, et midagi ei ole aru saada. Sõnade asemel tantsitakse, igavuse asemel mängib vali muusika. Pepeljajev teeb "Faustiga" kaasaegse teatri kombe kohaselt seda, mida ta tahab - ja ta tahab fantaasiat.

"Faust" on üks olulisemaid tekste maailma kirjandusajaloos. Tema tähendus ei tulene ainult meisterlikust kirjutamisviisist, vaid ka üldinimlike teemade käsitlemisest. Soov igavese elu ning nooruse õnne järele kannustab Fausti tegutsema, kuid võimatud soovid nõuavad võimatut hinda. Mefisto esindab siin Fausti vastaspoolt: jõudu, mis näeb asju igaviku seisukohalt.

Aleksander Pepeljajev on võtnud erinevad "Fausti" arhetüüpsed teemad ning tõlgendanud neid mitmekesiste väljendusvahenditega: kaasaegse tantsu, sõna, muusikaga. Seetõttu keerab ta ka pealkirja teistpidi ja palub oma lavastust nimetada "tsauF". Nii rõhutab ta veel kord Fausti soovide vastandlikkust tegelikkusele ja Mefisto ning Fausti võimetust ühist keelt kõneleda.

Pepeljajev on üks tuntumaid kaasaegse tantsuteatri lavastajaid, kelle lavastusi iseloomustavad kujundite rohkus, fantaasiaküllane mäng, intellektuaalne selgroog, kontseptuaalne nali ning kergendav vaatemängulisus. Ta on Eestis korduvalt lavastanud, rääkimata muudest riikidest, ning noppinud arvukalt preemiaid ja publikut.

EMTA Lavakunstikooli XXIII lend lõpetab järgmisel kevadel.
"tsauF" on nende jaoks selle hooaja esimene diplomilavastus.

Eero Epner
Teater NO99