Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Teater NO99 alustab!

18.02.2005 10:45

Laupäeval, 19. veebruaril esietendub Teater NO99 avalavastus “Vahel on tunne, et elu saab otsa ja armastust polnudki”.
Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi lavastuses põimuvad improvisatsioonilised harjutused ning jaapani kirjaniku Yukio Mishima tekstid. Lavastajate sõnul huvitab neid eelkõige küsimus inimese julgusest omada ideaale.

Lavastuse valmimisel on inspiratsiooni saadud Yukio Mishima (1925-1970) tekstidest ja kirjaniku eluloost, kus kajastub iha omada eesmärke ning kindel tahe nende eest võidelda. Yukio Mishima oli üks olulisemaid 20. sajandi kirjanikke, kes oma näidendites, novellides ja romaanides käsitles sageli armastust, vaprust, mehisust ja argisest kõrgemal seisvaid printsiipe. Tema tekstides segunevad poeetiline ja õrn väljenduslaad ning otsekoheselt ja halastamatult mõjuv tegevuskäik. Mishima oli korraga nii pühendunud bushido järgija kui ka üks poeetilisemaid autoreid. Fanaatiline mõõgavõitleja ja traditsioonilise no-teatri elustaja, eraarmee omanik, näitleja ja romantik. 45-aastaselt sooritas ta avaliku seppuku, olles veendunud, et tema ideaalid ei leia ühiskonnast tuge.

Lisaks Mishima tekstide instseneeringule käivitub lavastus veel mitmel tasandil, kõnetades teatriloome küsimusi. Kas teater peab pakkuma meelelahutust, elamust, mõtisklust või sõnumit? Millal üldse on teater? Läbi improvisatsiooniliste harjutuste, millest paljud igal etendusel muutuvad, püütakse uurida näitlejate füüsiliste ning psühholoogiliste piiride nihutamise võimalikkust teatris. Kas loominguks piisab, kui pulss on 60?

Lavastuse kunstnik on Ene-Liis Semper, tantsujuht Jüri Nael. Mishima tekstid tõlkis Rein Raud.
 

Teater NO99
avalavastusele järgneb 11. märtsil Anne Türnpu lavastatud "Inimese teekond", kus osades Mart Koldits, Märt Avandi, Eva Püssa jt. Lavastus põhineb John Bunyani samanimelisel esseel, millele on liidetud naabertekste.

30. aprillil tuleb välja Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi koostööna Martin McDonagh'i "Padjamees", peenekoeline õuduslugu. Peaosa mängib Tambet Tuisk.

Augustis esietendub Kadrioru vanades basseinides Teater NO96 suvelavastus.

Teater NO99 nimi väheneb iga uuslavastusega ühe numbri võrra. Seeläbi soovitakse rõhutada teatri ajalist iseloomu ning näidata arvamuse aja piiramatusest illusoorsust.


Eero Epner
NO99, dramaturg
[email protected]
50 58 586
www.no99.ee