Tartus toimub töötuba dialoogist jutuvestmise ja lugude kuulamise praktikas
30.03.2023 13:06
19. mail 2023 kell 16.00 kuni 20.00 toimub Tartus, Laulupeomuuseumi saalis festivali „Ööbikuööd“ raames Hollandi jutuvestja Pauline Seebregtsi töötuba "Dialoog jutuvestmise ja lugude kuulamise praktikas".
Seebregtsi töötuba lähtub tunnetusest, et tänapäeva maailmas, aga ka oma kogukondades ja igapäevaelus, kogeme mõnikord vääritimõistmisi ja möödarääkimisi. Sõnumeid, mis ei jõua kohale. Sageli tundub, et suhtlemine on tõeline kunst. Asi ei ole ainult selles, kuidas me oma lugusid räägime, vaid hoopis, kas me tõesti kuulame, mida meile öeldakse ja mis ütlemata jäetakse. Tihtipeale on ütlemata jäetu hoopis kõnekam.
Jutuvestmine on kommunikatsiooniviis, mis ühendab lugu, jutuvestjat ja publikut. Neljatunnises töötoas uuritaksegi, kuidas seda erilist ühendust luua. „Dialooge“ avastatakse ja luuakse erinevatel tasanditel – esitatava loo tegelaste vahel, kontaktis publikuga, suhtes iseendaga. Samuti tegeletakse järgmiste küsimustega:
- Kuidas lava, ruumi enda omaks teha? Kuidas saavutada lavaline kohalolu?
- Kuidas jääda laval iseendaks ja saavutada tõeline side publikuga?
- Kuidas luua jutustatava loo tegelaste vahel usutav ja kuulajaid kõnetav dialoog?
Töötuppa on oodatud kõik jutuvestjad ja jutuvestmishuvilised, sõltumata varasemast kogemusest. Peamine on avatud meel ning valmisolek oma kogemusi jagada ja analüüsida. Töötoas kasutame loomingulisi, praktilisi ja meeleteadlikke harjutusi ning väärtustame kogemist.
Koolitajast: Pauline Seebregts (Holland) töötab jutuvestajana erinevate ettevõtete ja organisatsioonidega, mis otsivad tegevuse arenguks võimalusi lugudest. Näiteks on jutuvestmine ja lood ideaalne juhtimisoskuse arendamiseks ja meeskonnavaimu tugevdamiseks. Enne jutuvestjana toimetama asumist töötas Seebregts sotsiaalvaldkonnas ja talle on oluline tema sotsiaaltöö taust, sest see on kasvatanud temas empaatiat, oskust inimesi kuulata ja neile hingeliselt lähemale jõuda.
Seebregtsile kui jutuvestjale on südamesse jäänud töö naisvangide ja nende lugudega. Lisaks paeluvad teda teemad nagu üksindus, immigratsioon, tervishoid, jätkusuutlik areng, vaimsus, konfliktid ja rahu. Tema jaoks on jutuvestmise juures oluline aspekt kuulamine, mida tihtipeale ei märgatagi või ei peeta oluliseks. Ta rõhutab, et kui teame teineteise lugusid, siis oleme mõistvamad ja empaatilisemad ning oskame ka iseennast paremini lahti mõtestada. Lisaks võivad kuuldud lood olla inspiratsiooniks ja suure jõu allikaks. Näiteks kogemuslood, kuidas tuldi läbi raskest situatsioonist ja leiti endas uus jõud edasi minna ning hakkama saada.
Osalustasu: Täishind 55 eurot, soodushind 50 eurot (õpilased, üliõpilased, pensionärid). Kohtade arv on piiratud.
Lisainfo jaoks palutakse pöörduda Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialisti Helena Käbini poole (+372 5860 5191, [email protected]).