Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tartus pannakse kolm Eesti sõnateatrit tundmatusse olukorda ooperit lavastades

20.06.2018 10:15

Kolmandat suve toimuv ooperi- ja klassikalise muusika minifestival Ooperisümbioos toob Tartu linna päeval ooperit lavastama kolm teatrit, kus tavaliselt ooperid ei etendu.

29. juunil katsuvad enda jaoks uudse žanriga jõudu lavastajad Uku Uusberg, Ott Aardam ja Lennart Peep. Festivali ligi 40 tasuta ettevõtmise seas on üritusi galakontserdist Tartu autorite raamatulaadani.

Euroopa kultuuripealinna tiitlile kandideeriv Tartu toob mugavustsoonist välja kolm lavastajat, kuus ooperisolisti ja kuus näitlejat. Lähteülesande etendada 45 minuti jooksul nelja osatäitjaga, st kahe ooperisolisti ja kahe näitlejaga, omal vabal valikul üks maailmakuulus ooper, võtsid vastu Eesti Draamateater, Ugala ja Must Kast. 

Etenduvad Uku Uusbergi "Don Giovanni", Ott Aardami "Võluflööt" ja Lennart Peebu "Madame Butterfly".

Tartu linna päeva kunstilise juhi Reigo Tamme sõnul ei ole lavastajate eesmärgiks ooperisümbioosidena sündivatel etendustel kõigi teada-tuntud süžeenüansside läbimängimine. "Tulemus on küll peategelastest, kuulsamatest aariatest-duettidest ja suhete keerdkäikudest inspiratsiooni ammutanud, kuid juba oma uute autorite nägu. Välistatud ei ole ka uued lõpplahendused," kommenteeris Tamm. 

Näitlejatest löövad Ugalast kaasa Luule Komissarov ja Laura Kalle ning Draamateatrist Karmo Nigula ja Uku Uusberg, viimane on samaaegselt ka ühe ooperisümbioosi autor ja lavastaja. Kolmanda ooperisümbioosi koosseisu kuuluvad Musta Kasti näitlejad Kaija M. Kalvet ning Mihkel Kallaste. Teistsuguseks kogemuseks on 29. juunil sündivad esietendused ka kuuele ooperisolistile: Maria Listrale, Pirjo Jonasele ja Tuuri Dedele ning Rasmus Kullile, Tamar Nugisele ja Simo Breedele.

Kõiki ooperisümbioose saab Tartu linna päeval näha kaks korda.

Tartu linna päeva lõpetab kell 21 raekoja platsil toimuv galakontsert, kus kõlavad maailmakuulsatest ooperitest pärit tõelised maiuspalad. Kontserdil on kaastegev Tartu ülikooli sümfooniaorkester ja dirigent Taavi Kull. Galakontserti konfereerib näitleja Raivo E. Tamm koos Tartu linna päeva kunstilise juhi Reigo Tammega.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja
Allikas: kultuur.err.ee