Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tartu Üliõpilasteater osaleb rahvusvahelisel teatrifestivalil Liège’s Belgias

02.03.2020 11:05

2.–7. märtsil toimub Liège's 37. rahvusvaheline üliõpilasteatrite festival (RITU), kus juba 10. korda osaleb ka Tartu Üliõpilasteater (TÜT), seekord Enor Niinemägi lavastusega "Mingi hulk kõnelusi". TÜTil on au olla tänavuse festivali avaesineja – vene avangardluulel põhinev lavastus etendub 2. märtsil kell 20.30 (kohaliku aja järgi) Liège'i Kuningliku Ülikooli teatrisaalis.

"Mingi hulk kõnelusi" on TÜTi lavastus vene 1930. aastate avangardpoeedi Aleksandr Vvedenski samanimelise teksti põhjal. Tegemist on juba TÜTi kolmanda pöördumisega antud autori juurde. Tekst viib meid inimeksistentsi ontoloogiliste ja epistemoloogiliste küsimuste eksiradadele, mis lõppeb paraku jumaliku korralagedusega. Etenduses võib lisaks näitlejatele näha laval ka joonistuvaid pilte, hiilivaid diivaneid, kujunevaid kujusid ja helideks saavaid mõtteid, kuskil kõige selle kohal särab "mõttetuse täht". Soovitav kõigile absurdipoeetika ja psühhedeelia sõpradele.

Vvedenski tekstid on sügavalt allegoorilised, sisaldades endas hulganisti "hieroglüüfe", mille kaudu laseb ta ilmsiks tulla hoopis millelgi muul kui sellel, mida antud sõna harilikus keelepruugis tähistab. Autor ise on oma luulet iseloomustanud kui puhta mõistuse kriitikat läbi poeetika vahendite. Tema meetodid selleks on keele semantika, milles meie teadvus opereerib, ning maailma mittevastavuse poeetiline paljastamine.

Olulisemad teemad Vvedenski tekstides on aeg, surm ja Jumal, mis moodustavad koos omamoodi metafüüsilise süsteemi. Vvedenski sõnul: "Ime on võimalik surma hetkel. See on võimalik, sest surm on aja peatumine." (Hall vihik 1932-33)

Käesolevat teksti võib vaadelda kui allegoorilist lugu inimese teekonnast läbi elu, sünnist surmani, sealt edasi ja sealt veel edasi. Loomulikult, olles kõik oma aja lapsed või vangid, leidub teksti miljööpiltides ja tegelastes ka vihjeid autori eluajal toimunud vapustustele.

Sisenege hullumajja
Mu sõbrad, mu vürstid.
Ta rõõmsalt ootab meid.
Me rõõmsalt ootame meid.
Laterna siin süütame,
Latern ripub nagu tsaar.
Siin jooksevad meil rebased,
Kimedalt nad kiunuvad.
See kõik on meile ajutine.
Lilled kõikjal vatravad.

Autor: Aleksandr Vvedenski
Tõlge, lavastus, valgus- ja helikujundus: Enor Niinemägi
Laulud: Annabel Berg
Kunstnik: Kudrun Vungi
Laval: Joonas Vatter, Jörgen Sinka, Henrik Lainvoo, Jan Remmelg, Saskia Reintam, Kristin Uusna, Margaret Loik, Peeter Piiri, Kristjan Tammi, Maria Pšenitšnaja.

Lisainfo: