Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tantsutuur esitleb: Helsinki Dance Company „Haldjas“

28.01.2014 13:07

20. veebruaril etendub Tantsutuuri raames Jyrki Karttuneni ja Helsinki Dance Company "Haldjas" Tallinnas, Salme Kultuurikeskuses.

„Haldjas“ on muinasjutuks maskeeritud tantsulavastus igas vanuses teatripublikule. Peategelane Keiju (eesti keeles ´haldjas´) on lillelise eikellegimaa ja igapäevase reaalsuse vahele kinni jäänud vastuoluline tegelane. Tasakaalu otsimine selle armsa tobeduse ja ambitsioonika mitmetähenduslikkuse vahel on koreograaf Jyrki Karttunen´i üht kuulsaimat tantsulavastust saatnud juba enam kui kümme aastat, mil Keiju mööda maailma tuuritab.

Helsinki Dance Company ja koreograaf Jyrki Karttuneni enda esituses võlub „Haldjas“ nii oma sisu kui ka teostusega. Laval ja ekraanidel vilksatavad tantsijad suhtlevad omavahel nii lummaval moel, et ühel hetkel võib kardinate vahel vilksatamas näha ka päris haldjatolmu...

Jyrki Karttunen alustas oma karjääri tantsijana Helsinki Dance Company´s aastatel 1989-1993. Sel perioodil osales ta teiste seas ka  Jorma Uotineni, Marjo Kuusela, Tommi Kitti ja Carolyn Carlson´i tantsulavastustes. 1993.aastast vabakutselise tantsija ja koreograafina töötav Karttunen on Helsinki Dance Company´ga koostööd teinud ka hiljem, osaledes näiteks Jo Strömgreni ja Arja Tiili töödes tantsijana kui ka kompaniis ise lavastanud. 

Rahvusvaheliselt eduka tantsija ja koreograafina on Jyrki Karttunen üks rühmituse Nomadi asutajaliikmetest. Aastal 2008 asutatud Karttunen Kollektiv on keskendunud ainult tema loomingu esitamisele. 2013. aastast on Jyrki Karttunen Helsinki Dance Company kunstiline juht. Eelmise aasta lõpul pälvis ta Soome Vabariigi valitsuselt Finlandia auhinna.

Jyrki tantsutööd on üles ehitatud matemaatiku täpsusega ning neist leiab alati üllatavaid ja mängulisi hetki. Abstraktsed osad vahelduvad sõnateatri võtetega ning kõiki tema lavastusi seob tõeline huvi inimeste ja nende käitumise vastu. Jyrki Karttuneni tantsijad vaatavad etendustel publikule otse silma ja rõõmustavad kohtumise üle.

Tantsutuur on Eesti Tantsuagentuuri kaasaegse tantsu etenduste sari, mille raames esietenduvad tantsulavastused, mis on valminud koostöös noorte tantsijatega kui ka rahvusvaheliselt tuntud tantsulavastused, mis pakuvad huvitavat mõtteainet nooremale tantsupublikule ja tantsuavalikkusele laiemalt.

www.tuur.tantsuagentuur.ee