Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Täna tähistatakse ülemaailmset nukuteatrikunsti päeva

21.03.2023 13:42

21. märtsil 2023 tähistatakse juba 20. korda ülemaailmset nukuteatrikunsti päeva. Tänase päeva rahvusvahelise läkituse on kirjutanud Tšehhi teatriajaloolane, -teoreetik ja filosoof Nina Malikovà.

"Viimaste aastate pandeemia, sõjakonfliktid ja eskaleeruvad majandusprobleemid on meie kõigi elu raskeks teinud, sest kogu see rahutus tekitab pingeid, hirmu ja ärevust tuleviku ees. See mure peegeldub meie mõtetes ja nägudes.

Muidugi ei kujuta ma ette, kuidas kõik oli eelmistel sajanditel, aga kui vaatame ajalugu veidi lähemalt, siis näeme, et sarnaseid olukordi – ehkki erineval kujul ja maailmakorras – on olnud varemgi. Sellest kõigest hoolimata uskusid inimesed armastusse, said lapsi ja püüdsid mitte ainult ellu jääda, vaid ka areneda.

Ka kõige mustematel aegadel said inimesed millestki tuge ja me teame mitmetest ajalooallikatest, et nukuteater ja selle igivana maagiline jõud olid selle toe osa. See jõud on nukuteatri põhialustes. Oma metafooriga stiliseeritud teatrivormina esindab nukuteater inimtegevust, aga ka otsib – kord huumoriga, kord täie tõsidusega – lahendusi.

Püüdes esindada meie elu, on nukuteater sageli protestinud saatuse vääramatu jõu vastu. Kunstina peegeldab see karikatuuri või ülistamise kaudu kõige raskemaid elusituatsioone - isiklikke ja ühiskondlikke. Nukuteatri võimalused on viimasel ajal avardunud ning selle kunst on nüüdseks ülemaailmselt tunnustatud kui 20. ja 21. sajandi teatrikultuuri lahutamatu osa.

Nukuteater puudutab nii traditsioonilist väljendust kui ka uute tehnoloogiate kasutamist, multimeedia võimaluste ärakasutamist ning võimet meile meelelahutust pakkuda ja meid liigutada. Nukuteater kaitseb julgelt oma uhkelt omandatud positsiooni.

Maailm saab olema parem paik, kui meile praegu tundub. Me kõik usume seda ja me kõik tahame seda uskuda. Nii et ärgem jätkem end oma hirmude tõttu elurõõmust ilma. Uskugem, et Pulcinella, Punch, Guignol, Kašpárek, Karagöz, Vidushaka, Mobarak ja teised meie kangelased selles lõputus inimkomöödiat kujutavates nukutegelaste reas on need, keda võime endiselt usaldada ja, nagu nii palju põlvkondi enne meid, uskuda neisse ja nende võidukasse võitlusse surma vastu.

Ärgem takerdugem oma muredesse, vaid kasutagem nukuteatrit selle erinevates vormides, et taas kord esile kutsuda loomis- ja esinemisrõõmu ning naudingut."

Tõlkinud A. Buldas