Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Täna on Rahvusvaheline tantsupäev

29.04.2003 15:35

Rahvusvahelist tantsupäeva peetakse 1982. aastast tähistamaks modernballeti looja Jean-Georges Noverre (1727-1810) sünnipäeva. 

2003. aasta Rahvusvahelise Tantsupäeva läkitus:

Rootsi koreograaf Mats Ek:

"Mis on tants? Sellele on raske vastata, kuid lubage mul proovida, igal juhul: tants on kehaga mõtlemine. Kas on vajalik mõelda oma kehaga? Mitte ellujäämiseks, kuid elamiseks.
On nii palju mõtteid, mida vaid keha saab mõelda. Rahu maailmas võib küll olla olulisem kui tants, kuid me vajame tantsu, et seda pühitseda.
Anarhist Emma Goldman on selle sõnastanud kõige paremini: "Revolutsioon, mis ei võimalda mul tantsida, ei ole väärt, et selle eest võidelda."
Jumal Shiva lõi universumi oma tantsuga. Kuid tants vastandub kõigele jumalikkusele. Tants on igikestev püüd nagu kirjutamine vette. Tants ei ole elu, kuid see hoiab elus kõik väikesed asjad, millest suured tehtud on."


Mats Ek (sünd. 1945) on Rootsi kõige tunnustatum koreograaf.  Ta on õppinud nii teatrit kui tantsu ning on lavastanud Stockholmi Linnateatris, Marionett-Teatris ja Kuninglikus Draamateatris.
1973. aastal sai temast Cullberg Balleti tantsija, kolm aastat hiljem tõi ta samas välja oma esimesed balletilavastused, mis saavutasid kohe suure edu.
1981-1993 oli Mats Ek Cullberg Balleti kunstiline juht jätkates oma ema Birgit Cullbergi tööd.
Mats Eki balletiloomingusse kuulub rohkem kui 20 lavastust, nende hulgas sensatsioonilised klassika kaasaegsed tõlgendused nagu "Giselle", "Luikede järv", "Uinuv kaunitar" ja "Carmen".

Cullberg Balletist lahkudes on Mats Ek töötanud külaliskoreograafina erinevates teatrites üle maailma. Mitmetest Mats Eki tantsulavastustest on loodud ka televersioonid, kaks korda on need pälvinud Emmy auhinna.


Katrin Talts
Teatriliidu Teabekeskus

Lisainfo ja Mats Eki läkituse originaalversioon ITI kodulehekülje aadressil: http://iti.unesco.org