Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Täna algab Tallinnas 8. NU Performance Festival

13.11.2020 14:01

Täna algab Tallinnas 13.-22. novembrini 2020 toimuv rahvusvaheline etenduskunste hõlmav NU Performance Festival. Selle aasta programmi teemaks on "Hääl ja midagi veel", kuraatoriteks Margit Säde ja Egija Inzule. 

Kuraatorid kommenteerivad festivali algust: "Me oleme väga tänulikud ja rõõmsad, et festival saab sellel keerulisel ajal, kui praktiliselt iga nädal on uued mängureeglid, ikkagi toimuda. Mitmed ideed jäid koroona tõttu teostamata, kuid ometi oleme suutnud kokku panna mitmekülgse ja - häälse programmi, kus esindatud on väga erinevad autoripositsioonid nii Eestist, Lätist, Leedust kui Soomest aga ka mujalt Euroopast. Kuraatorite ja kultuuritöötajatena leiame, et praegusel ajal on oluline mitte kohe alla anda, oluline on kultuuri elus hoida ja kohaneda ning kunstnikke toetada, paljudele artistidele on see selle aasta ainus esinemine. Oleme tänulikud festivali kõikidele välisesinejatele, kes olid nõus ette võtma tavalisest keerulisema reisi – laskma ennast testida ja olla isolatsioonis. Oleme panustanud sellele, et festival saaks toimuda esinejate ja publiku jaoks võimalikult sujuvalt ja turvaliselt. Ootame teid festivalile, sest vaimutoit, inspiratsioon, huumor ja uued oskused aitavad seda pikka koroonatalve seljatada."  

Tänavune programm seob kokku terve loominguliste väljenduste ja avalduste polüfoonia ning on jaotatud temaatilisteks õhtuteks. See annab sõna hääle emotsionaalse, ühiskondliku ja poliitilise potentsiaali avamisele. Programmi kuulub luule, rütmi loomine, sünteetilised helid, sisse kirjutatud narratiivid ja ajaloolised kontekstid, huumor, tegevus, osalemine ja kollektiivne hääl, vaikus, ja – nagu pealkirigi vihjab – midagi veel. Nende erinevate seisukohtade kõrvutamine illustreerib seda, kuidas valdavaid narratiive, konstrueeritud soorolle ja valitsevat poliitilist retoorikat saab hääle performatiivsusega kahtluse alla seada. Väga erineva taustaga kunstnikud uurivad ja annavad uusi määratlusi tänapäeva kõneaktidele, töötavad läbi hääle- ja keelepiirid, nihutavad tähendusi ja identiteete.

Festival toimub Kanuti Gildi SAALis, Sveta Baaris ja Sakala 3 hoones ja seda saadab programm IDA raadios. Programm NUPP pakub täiendavat pilguheitu, mis hõlmab ka festivali esinejate loomingu tutvustamist ja lähemalt selgitamist. 

Kümne päeva jooksul saab näha järgmiste kunstnike töid ja etteasteid:
Eglė Budvytytė (Amsterdam-Vilnius), Egija Inzule (Riia-Zürich) ja Margit Säde (Tallinn-Zürich), Gerry Bibby (Berliin), Jelena Glazova (Riia), Nancy Nakamura Räpipunt (Viin-Väätsa-Tallinn), Yasmyn (Tallinn), Michele Rizzo (Amsterdam), Erik Bünger (Berliin), Sveta Grigorjeva (Tallinn), Hiwa K (Sulaymaniyah-Berliin), Vika Matuzaitė (Vilnius) ja amatöörkoor Smiltatė (Nida), Ana Mendes (London-Stockholm), Lina Lapelyte (Vilnius), Lolina (London), Serious Serious Showreel: Michaela Kisling, Till Megerle, Artjom Astrov (Viin-Berliin-Tallinn), Practice Room: Court Rat, arxcharlaide & baribari mai, Marta & Edgar Vunsh ja Ganna Bogomol, Queer womxn DJ collective (Vilnius), MajorDanger (Tallinn), James Lórien MacDonald (Helsingi), Querelle (Kaunas), Doris Hallmägi (Tallinn), Nicolas Buzzi (Zürich), Darkside (Tartu), Nina Elektrichka (Riia), Hanna-Liisa Lavonen, Jaanika Arum, Helen Västrik, Katrin Enni, Helle Ly Tomberg, Ellen Vene, Andre Joosep Arming ja Kleer Keret Tali (Tallinn). 

Festivali toetajad ja partnerid: Eesti Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriamet, Rootsi Suursaatkond Tallinnas, Eesti Loodusmuuseum, Ellington, Erica Synths, Estravel, Feministeerium, IDA raadio, Printall, RGB, SAALstuudio, Sakala 3, Serious Serious, Starsound Productions, Sveta Baar, TRUMM, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Vilniuse Kunstiakadeemia NAC ja kõik, kes on festivalile kaasa aidanud.

Jälgime pidevalt Terviseameti, Kultuuriministeeriumi ning Vabariigi valitsuse nõuandeid ja ettekirjutusi. Meie peamiseks prioriteediks on ja jääb kunstnike, korraldajate ja külastajate tervis, ohutus ja heaolu.

NU Performance festival kannab maski!

Lisainfo, kava ja piletid: www.saal.ee