Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Täna algab Helsingis Balti etenduskunste tutvustav festival Baltic Take Over

07.06.2023 12:26

7. kuni 11. juunini 2023 toimub Helsingis festival Baltic Take Over, mille raames on kolme Balti riigi kuraatorid valinud välja üheksa kunstnikku, kes võtavad Helsingi "üle". Eestit esindavad Karolin Poska lavastusega "Lucky Charm", Johhan Rosenberg soolotööga "traps" ning Liisa Saaremäel äsja esietendunud "SCREAM BOXiga".

"Baltic Take Over on festival, radikaalne eksperiment, Balti kunsti kiirkursus ning Leedu-Helsingi road trip'i sihtpunkt. Baltikumist rääkides ei pääse mööda küsimusest, et mis on Balti identiteet. Ida-Euroopa märksõna pole enam ammu eksootiline ning "Post-Soviet" turundustrikina on samuti aegunud. On Baltikum kõigest geopoliitiline raamistus, ühine kultuur ja ajalugu, sarnased kunstieelistused? Kas peale Balti keti ja merevaiku täis rannikute on veel midagi, millest võiks moodustuda "identiteet"? Oleks võimatu kirjeldada Balti kunstiskeenet ning tabada mõnd läbivat teemat või esteetikat. Seega tunnistades, et oleme üksteisest täiesti erinevad, on Baltic Take Over ka aus püüd ehitada üles uuendatud Balti identiteet ning muuta seda, millisena ülejäänud Euroopa Balti riike tajub," kirjeldavad tegijad festivali.

Kuna mõnikord on selgema pildi nägemiseks vaja välispilku, algatas festivali Austraalia päritolu ning Lätis tegutsev kuraator ja produtsent Bek Berger. Kahe aasta vältel on üheksa kunstnike kollektiivi ja korraldajat kolmest riigist ühistel kohtumistel kokku tulnud, et omavahel tuttavaks saada ning praktikaid jagada. Seega minnakse Helsingisse festivalile ühtse tiimina, olles tuttavad üksteise töödega. Ühised kokkusaamised on hõlmanud nii töötubasid, karaoke laulmist, etendustel käimist kui ka nende üle arutlemist. 

Festivali kaaskureerivad Läti uue Teatri Instituut, Kanuti Gildi SAAL ning Leedu Tantsuinfo Keskus, kes Balti kuraatorite pilgu läbi pakuvad välja erinevaid kontekste, milles Balti kunsti esitleda. Väljakutsega on ühinenud neli Helsingis asuvat institutsiooni: Kiasma / URB Festival, Annantalo, Viirus Theatre, Mad House Helsinki ning abikäe ulatavad ka Eskus, Takamo, Tanssin Talo, TINFO ja Circus Dance Finland. Festivali rahastavad Balti Kultuurifond, Põhjamaade Ministrite Põhja- ja Baltimaade MTÜ-de programm Lätis, Eesti Kultuuriministeerium ning Leedu Kultuurinõukogu.

Pildil stseen lavastusest "SCREAM BOX". Foto: Alana Proosa