Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinnas toimub taas Austraalia režissööri Robert Marchandi töötuba

20.12.2022 12:06

3. kuni 7. veebruarini 2023 toimub Tallinnas taas Austraalia režissööri Robert Marchandi Character Based Improvisation töötuba. Töötuba on inglise ja eesti keeles.

Intensiivne töötuba on suunatud professionaalsetele näitlejatele, režissööridele ja stsenaristidele. Töötuba keskendub tegelaskuju-kesksele improvisatsiooni protsessile (Character Based Improvisation Process - CBI), mis põhineb “elatud reaalsusel”. CBI uurib tegelaskuju emotsionaalset ja psühholoogilist seisundit erinevate olukordade kaudu. Selle protsessi looja ning tuntuim kasutaja on briti režissöör Mike Leigh (“Naked”, “Happy Go Lucky”, “Secrets and Lies”). CBI aitab luua detailseid, kompleksseid ja ehedaid tegelaskujusid. Meetodit saab edukalt kasutada üksikisiku- ja grupistseenides, töötamisel valmis stsenaariumitega ning ka improviseeritud draamas.

Näitlejad saavad suurepärased tööriistad, et anda sügavust ja komplekssust oma esitusele ning läheneda tekstidele ja stsenaariumitele uudse nurga alt. CBI meetod on ka väga hea abimees tegelaskuju ettevalmistamisel casting'uks. Režissöörid ja stsenaristid õpivad seda protsessi kasutades lähenema stsenaariumi arendamisele tegelaskuju kaudu ning kasutama "ootamatuid olukordi" kui dramaatilist abivahendit. CBI aitab režissööridel mõista, mida teeb näitleja, ning arendada lugu vastavalt sellele.

Robert Marchand on enam kui 25-aastase kogemusega auhinnatud Austraalia filmirežissöör ja õppejõud. Ta on saanud arvukaid auhindu, sh neli Austraalia Filmiinstituudi auhinda. Marchand on Austraalia juhtiv CBI ekspert. 1993. aastal alustas ta CBI protsessi õpetamist Austraalia Riiklikus Filmi- ja Televisiooniakadeemias. Ta on juhendanud enam kui 100 CBI töötuba näitlejatele, režissööridele ja autoritele Austraalias, Uus-Meremaal, Vietnamis ja Euroopas.

Töötoast lähemalt

CBI töötoas saab osaleda maksimaalselt 10 näitlejat ja 5 režissööri. Tänu sellele saab Robert pühendada individuaalset tähelepanu igale osalejale. Enne töötoa algust arutab Robert iga näitlejaga läbi, millise tegelaskuju näitleja luua võiks või kuidas juba olemasolevat tegelaskuju põhjalikumalt välja arendada.

Esimesel päeval antakse ülevaade CBI protsessist tervikuna, arutatakse peamisi reegleid tegelaskuju loomise juures ning näitlejad alustavad tööd oma tegelaskujude väljaarendamisega. Teine päev algab baas-improvisatsioonidega, mis ehitavad tugeva vundamendi järgmisteks päevadeks. Detailselt uuritakse tegelaskuju tausta ja tähtsaid inimsuhteid. Kolmandal ja neljandal päeval veedavad näitlejad juba palju pikemat aega “karakteris”, tundes seda, kuidas nende tegelaskuju võtab vastu väljakutseid, saab hakkama moraalsete dilemmade, traumade ja teiste eluliste kogemustega. Viimasel töötoa päeval juhitakse need arengud dramaatilise kõrgpunktini. Sellele järgneb töötoa kogemuste kokkuvõte ja tagasiside.

Varasemates töötubades on osalenud Kersti Heinloo, Rea Lest, Jan Uuspõld, Tanel Toom, Leana Jalukse, Rain Tolk, Gert Raudsep, Helen Tammemäe, Andres Maimik, Tiina Tauraite, Karin Rask, Erki Laur, Maarja Mitt, Moonika Siimets, Merike Värik, Jörgen Liik, Kärt Tomingas, Tiit Ojasoo, Eeva Püssa, Reimo Sagor, Maria Avdjushko, Arolin Raudva, Maria Reinup, Veiko Porkanen jt.

Osavõtt

Töötuppa registreerimiseks palutakse saata aadressile [email protected] ingliskeelne CV, foto ja lühike selgitus (ka inglise keeles), miks soovid töötoas osaleda. Lisainfot jagab Katrin Tegova (+37256502721). Töötoa hind on 650 eurot (lisandub käibemaks).

Pildil varasemad CBI koolitusel osalejad. Foto: erakogu