Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinnas näeb jaapani helikunstniku ASUNA muusikalist installatsioon-lavastust “100 Keyboards”

18.11.2021 12:11

Pühapäeval ja esmaspäeval, 21. ja 22. novembril kell 19:30 esineb Kanuti Gildi SAALis jaapani helikunstnik ASUNA performatiivse heliinstallatsiooniga “100 Keyboards (“100 mängusüntesaatorit”), mis pidi algselt olema osa Baltoscandal 2020 rahvusvahelisest programmist. ASUNA tegutseb aktiivselt avangardse ja eksperimentaalse muusika skeenel. 

Eksperimentaalse muusika ning installatsioonikunstiga on ASUNA tegelenud juba alates noorest east hilistel 90ndatel, misläbi on temast saanud eksperimentaal-ambientmuusika, drone’i ja improvisatsiooni skeene pioneer Jaapanis. Ta on teinud koostööd mitmete Jaapani ja rahvusvaheliste elektroonilise muusika tegijatega. Nende muusikute hulka kuuluvad Jan Jelinek, minoru sato-m/s (ex.WrK), Pękala Kordylasińska Pękala ja paljud teised. Ühtlasi on ta välja andnud hulgaliselt albumeid Euroopa, Ameerika ja Jaapani plaadifirmade alt.

“100 Keyboards” koosneb rohkem kui sajast mängusüntesaatorist, mis eri suundades levivate helilainetega loovad akustilise rõhu keerulise jaotuse. Kohaspetsiifilise helikogemuse käigus saab kuulaja vahetada oma asukohta ruumis, et märgata rikkalikke kõlavärve ja nende peeneid variatsioone. 

Intervjuus ajakirjale The Slowdown avaldab ASUNA, et idee sai alguse juba siis, kui ta veel teismeline oli. Raha kokku hoides leidis ta ühest Tokyo äärelinna kasutatud asjade poest mängusüntesaatori, millega ta katsetamist alustas. Alguses hoidis ta klahve all teibiga, asendades selle hiljem jäätisepulkade vastu. Teda paelus veidralt õõtsuv heli, mis tekkis, kui kaks odavat ning veidi häälest ära mängusüntesaatorit samal kõrgusel mängisid. Samuti tekkisid helierinevused, kui mängusüntesaatorite patareid vaikselt tühjaks said.

Pärast esinemisi New Yorgis on ASUNA Euroopa tuuril, esinedes veel näiteks Itaalias, Saksamaal ja Hollandis. Aprillis kohtus ASUNA eesti publikuga Kõheda Vastasmõju festivalil, kus ta esitles oma tööd “Chocolate, Candy & Drops" platvormil elektron.art. Pärast kaht etendust Kanuti Gildi SAALis jätkab ASUNA residentuuriga eˉlektronis, mille showing on ürituse Nature as Magic raames 27. novembril 2021.

21. ja 22. novembril kell 19:30 Kanuti Gildi SAALis
Lisainfo: www.saal.ee