Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinnas annab külalisetendusi Leedu Rahvusooper

21.09.2011 10:02

24.–28. septembrini annab Tallinnas külalisetendusi Leedu Rahvusooper. Kavas on neli erinevat lavastust: Verdi ooper „Otello“, Halévy ooper „Juuditar“, Prokofjevi ballett „Romeo ja Julia“ ning Eifmani ballett „Red Giselle“.

24. septembril avatakse Leedu ooperi- ja balletinädal Giuseppe Verdi tuntud ooperiga „Otello“, mille esietendus toimus Vilniuses käesoleva aasta märtsis. Ooperi on lavale toonud  muusikaline juht Gintaras Rinkevičius ja intrigeeriva käekirja poolest tuntud lavastaja Eimuntas Nekrošius. Lavakujunduse on teinud Marius Nekrošius ja kostüümikunstnik on Nadežda Gultiajeva. Laulavad Kristian Benedikt, Sigutė Stonytė, Dainius Stumbras, Audrius Rubežius jt.

25. septembril on Eestis publiku ees Jacques Fromental Halévy ooper „Juuditar“ (La Juive), mida saab siinmail näha esimest korda. Lavastaja Günter Krämeri (Saksamaa) Vilniuse versioon ooperist „Juuditarˮ on ainulaadne. Kuigi „Juuditarˮ toodi 2004. aastal Leedu Rahvusooperisse väga eduka lavastuse taasesitusena (varem esitatud New Yorgi Metropolitan Operas, Viini Riigiooperis ja mujal), inspireeris Vilnius kui „põhjamaine Jeruusalemmˮ lavastajat sedavõrd, et ta lõi Leedu Rahvusooperi teatriruumile kohandatud erinäolise kontseptsiooni. „Juuditari“ kostüümikunstnik on Isabel Ines Glathar (Saksamaa) ja osades Viktor Aleškov (Venemaa), Joana Gedmintaitė, Regina Šilinskaitė, Edmundas Seilius jt. Mõlemat ooperietendust dirigeerib Martynas Staškus.

Ka Eestisse toodavad balletilavastused on erakordselt huvitavad. Esimene, koreograaf Vladimir Vasilievi poolt 1993. aastal lavastatud Sergei Prokofjevi „Romeo ja Juliaˮ esitab mitmeid huvitavaid kunstilisi ideid – näiteks on orkester etenduse ajal laval, mitte orkestriruumis. Originaalse otsuse tingis soov tuua lavale tol ajal teost dirigeerinud karismaatiline Mstislav Rostropovitš, kelle juhatusel on balletitrupp andnud arvukalt kriitikute tunnustust pälvinud etendusi Schleswig-Holsteini, Eviani ja Osaka festivalidel, Thessaloniki teatris, Kairo Ooperimajas, Kennedy Centeris Washingtonis, Itaalias, Hispaanias, Suurbritannias jm. Balleti on kujundanud Sergey Barkhin Moskvast ja tantsivad Anastasija Čumakova, Nerijus Juška, Olga Konošenko, Aurimas Paulauskas, Valerijus Fadejevas jt.

Leedu Rahvusooper esitab Tallinnas ka ühe oma populaarsematest ballettidest, koreograaf Boriss Eifmani „Red Giselle’iˮ. Eifman, keda Ameerika balletikriitikud on nimetanud 20. sajandi parimaks koreograafiks, lavastas „Red Giselle`i“, pidades silmas just Leedu Rahvusooperi balletitruppi. Balleti põneva süžee aluseks on legendaarse vene baleriini Olga Spesivtseva elulugu. Spesivtseva oli Maria teatri priimabaleriin ja Sergei Djagilevi balletitrupi „Ballets Russe’es“ liige, esinedes nimekatel maailmalavadel 1937. aastani. Enamasti kujutasid tema rollid reaalsuse kaotanud tegelasi, keda oli õnnistatud õrnuse, hapra ilu ja hingestatusega. Spesivtseva maailmalavade särav vallutuskäik jäi pooleli tema vaimuhaiguse süvenedes. Tänapäeval seostub Spesivtseva surematu kuju ühe tema lemmikrolli Giselle’iga. Lavastuse kunstnik on Vjatšeslav Okunev Venemaalt ja tantsivad Olga Konošenko, Martynas Rimeikis, Aurimas Paulauskas, Valerijus Fadejevas, Igoris Zaripovas jt. Balletis on kasutatud Pjotr Tšaikovski, Georges Bizet, Adolphe Adam ja Alfred Schnittke muusikat. Balletietendusi dirigeerib Robertas Šervenikas.

Samal ajal, kui Leedu Rahvusooper esineb Tallinnas, annab Rahvusooper Estonia etendusi Vilniuses, kuhu viiakse külakostiks Puccini ooperid „Tosca“ ja „Boheem“, Prokofjevi ooper „Armastus kolme apelsini vastu“, Nixoni ballett „Kolm musketäri“ ja MacMillani ballett „Manon“. Samalaadne lavade vahetus toimus käesoleva aasta jaanuaris Läti Rahvusooperiga.

Ülla Veerg
Rahvusooper Estonia
www.opera.ee
Estonia pst. 4, 10148 Tallinn, Estonia

Maja täis muusikat!