Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia pälvib tänavu Helle Laas

14.05.2024 12:52

Pildil istub Helle Laas laval, tal on lühikesed helehallid juuksed ning seljas must pikkade varrukatega särk ja selle peal must vest. Ta vaatab teise näitleja poole, kes on pildil fookusest väljas.

Tallinna linna tänavuse teeneka kultuuritegelase preemia pälvib näitleja, nukulavastaja ja lastekirjanik Helle Laas.

Helle Laasi (sündinud 1941. aastal) elutöö on teatrikunst väikelastele. Oma autorilavastusi on ta ise nimetanud hellitavalt "titetükkideks", sest need on mõeldud mudilastele alates 2. eluaastast. Lavastusi luues peab Laas oluliseks, et laps hakkaks mõistma piiri mängu ja reaalsuse vahel, mistõttu on väikestel huvilistel alati võimalus pärast etendust nukkudega tutvuda ning sirmi taha piiluda. Laasi lavastustele on iseloomulik korduvelementide kasutamine, vähene tekst rohke tegevusega, samuti vähesed, ent selged karakterid ning lastele hõlpsalt haaratav värviline stsenograafia. Lisaks tegevusele teatris on Helle Laas ka mitmete lasteraamatute autor.

Abilinnapea Kaarel Oja tõdeb, et sageli on teater ja kirjutamine kõige väiksematele just kõige keerulisemad žanrid ning on äärmiselt tänuväärne, kui keegi võtab selle vastutusrikka ülesande endale südameasjaks ning sellesse aastakümneid hingest panustab. "Helle Laasi nukulavastuste maagia on köitnud mitmeid põlvkondi lapsi ning olnud tõenäoliselt lugematutele meie hulgast esimeseks kokkupuuteks teatriga. Aga kindlasti väärivad selle kõrval tähelepanu ka mitmed mõjusad täiskasvanutele suunatud lavastused," lisas Oja.

Helle Laas õppis näitlemist 1962–1965 Eesti Teatriühingu Nukuteatri õppestuudios. Ehkki teatrit on Laas teinud mitmetes Eesti paikades, on tema koduteatriks olnud ja on siiani tänane Eesti Noorsooteater Tallinnas.

Laasi on tunnustatud Eesti Näitlejate Liidu aurahaga (2012), Valgetähe IV klassi teenetemärgiga (2013), tunnustusauhinna "Lastega ja lastele" elutööpreemiaga (2016) ja Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse Hea Teatri Auhinnaga (2017).

Tallinna teeneka kultuuritegelase preemiat annab Tallinna linn välja alates 2008. aastast Tallinna päeval 15. mail ning sellega tunnustatakse reeglina ühte inimest pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest kunsti, teatri, filmi, tantsu, muusika, arhitektuuri või kirjanduse alal. Varasematel aastatel on tunnustuse pälvinud näiteks Valter Ojakäär, Eri Klas, Arvo Kruusement, Anne Erm, Aino Pervik, Mai-Ester Murdmaa ja Eha Komissarov. Tunnustusega käib kaasas 4430 euro suurune rahaline preemia.

Preemia antakse tänavusele laureaadile üle Tallinna päeval, 15. mail 2024 Estonia kontserdisaalis toimuval pidulikul tseremoonial.

Pildil Helle Laas lavastuses "Ikaaria mängud". Foto: Siim Vahur