Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinna Linnateatris näitus „Fotograaf Mati Unt“

12.02.2016 14:40

Näitus "Fotograaf Mati Unt"
Neljapäeval, 11. veebruaril avati Linnateatri Panso saalis (Lai 23) Mati Undi kultuurilooliste fotode näitus. Lavastaja ja kirjanikuna tuntud Unti tutvustab näitus hoopis uue külje pealt, fotograafina. 

Fotodel figureerivad valdavalt Undi lähedasemad sõbrad ja kolleegid, kellest on tänaseks saanud erinevate eluvaldkondade olulisemad isikud. Näitusel on võimalik rännata ajas paarkümmend aastat tagasi ning leida end hoopis keset 1960ndaid ja 1970ndaid. Teiste seas on fotodel näiteks Marju Lauristin, Kalju Komissarov, Ingo Normet ja paljud teised olulised kultuuritegelased, kellega Unt tööalaselt ja/või vabal ajal kokku puutus.

Mati Undi fotode puhul pole määravaks nende kunstiline väärtus, vaid kultuurilooline taust, kus mängib olulist rolli fotode sisu ja situatsiooni mõistmine. Seetõttu otsustati nostalgiahõngulist fotovalikut näituse koostajatele teadaoleva taustainfoga illustreerida. Nii on seintele paigaldatud kõrvaklapid ja mälestustaskud, mis fotode ning nendel figureerivate inimestega haakuvad. Ühtlasi on antud võimalus kaasa rääkida ka näituse külastajatele: Panso saalis saab iga soovija kirja panna meenutuse, olgu selleks siis konkreetne mälestus mõne foto, inimese või Mati Undi enda kohta. Fotode ja tekstide koosmõjul sünnib ühtne tervik, pakkudes justkui võimalust piiluda allkirjade ja asjaosaliste meenutustega illustreeritud fotoalbumisse.

Mati Unt töötas Noorsooteatris aastatel 1975–1981 kirjandusala juhatajana ning 1981–1992 lavastajana. Tema kultuurilooline panus tekitab aukartust igaühes: lisaks tuntud romaanidele ja lavastustele peetakse Unti ka suuresti teatri- ja kirjanduskeele uuendajaks. Tema lähedased on sageli maininud haruldast kirjutamis- ja visualiseerimisoskust, mistõttu sai ta edukalt tegutseda mitmes erinevas kultuurivaldkonnas. Pildistamine aga pakkus Undile vähemalt sama palju huvi, mistõttu ulatub fotokogu maht 2000 kaadri ligi. Näitusele on neist fotodest valitud sadakond. 

Näitus valmis Undi fotokogu valdaja, näitleja Kalju Orro, Linnateatri fotograafi Siim Vahuri, kujundaja Katre Rohumaa ning dramaturg Helen Männiku koostöös. Lisaks on näituse tarbeks tekste sisse lugenud Linnateatri näitlejad. 

Näitus jääb avatuks hooaja lõpuni.

Lisainfo:
Ruudu Raudsepp
Tallinna Linnateatri avalike suhete juht 
Tel. 5346 8495