Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinna Linnateatri maja 575. sünnipäev

20.11.2009 11:40

Tallinna vanalinnas Lai tänav 23 asub Tallinna Linnateatri üks paljudest hoonetest. 1965. aastal eraldati see maja Noorsooteatrile kontori- ja prooviruumideks. Tänapäeval asuvad Lai 23 majas Väike saal, Linnateatri kohvik, Kaminasaal, Voldemar Panso nimeline saal, teatri kontoriruumid ja Diele.

2007. aastal võeti keldris asuva Kaminasaali laetaladest proovid. Põhjalike mõõtmiste tulemusena dateeriti nende vanuseks 576 aastat. Maja enda ehituseks läks veel umbes aasta ning seega teame hetkel, et Linnateatri ühe vanima hoone vanus on 575 aastat.

Seda pidulikku sünnipäeva tähistame laupäeval, 21. novembril kell 15.00 Teatrisõprade klubis (sissepääs Lai tn. 23). Külla oleme kutsunud ajaloolase Jüri Kuuskemaa, kes pajatab kõne all oleva maja ajaloost, kuid ei jäta puudutamata ka ümberkaudseid maju ja kes teab, kuhu jutt võib veel viia. Põnevat ajalugu lubame küll. Lisaks vaatame ühte väikest ajalootaustaga filmi, joome kohvi ning teed ja sööme küpsist.

Teatrisõpradele paneme müüki umbes 30 piletit hinnaga 25 krooni.
Üritus kestab koos vaheajaga veidi üle kahe tunni.
Pileti saab lunastada Linnateatri kassast tööpäevadel 11.00-19.00 ja laupäeval 15.00-19.00.
Võimalusel müüme pileteid ka ürituse päeval, tund enne algust.

„Dateering 1433 tähendab materjalipuu mahavõtmise aastat. Kuna puid langetati tavaliselt talvel, mida tõestavad ka puurproovide lõppemised hilispuiduga, ning töödeldi järgmise aasta kevadel, peaks hoonesse paigutamise aeg olema maharaiumise aastast järgmine. Seega annab dendrokronoloogiline uuring Linnateatri kaminasaali tõenäoliseks ehitamisajaks 1434. aasta.
Huvitav on siinkohal mainida ajaloolist tausta. On teada, et 1433. aastal laastas Tallinna suur tulekahju – kannatada said nii Toompea kui All-linn. Isegi kui kinnistul asunud arvatav vana hoone ei põlenud täielikult maha (enamik maju oli tollal juba kivist), võis kahjutuli anda tõuke uue maja rajamiseks. Käesoleva töö tulemuse põhjal asuti tõenäoliselt ehitama peatselt peale tulekahju – samal aastal kahjutööga langetati materjalipuud.”

“Tallinna Linnateatri Kaminasaali laetalade dendrokronoloogiline dateering”

Ragnar Kapaun
Mag, Tartu Ülikool
Geograafia osakond

 

 KRISTIINA GARANCIS
avalike suhete juht 

Tallinna Linnateater
Lai 23, Tallinn 10133
tel 6650 805 | mobiil 54532 333 | faks 6650 802
[email protected]
www.linnateater.ee