Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinna Linnateatri „Keti lõppu“ mängitakse homme Balti Teatrifestivalil Kaunases

24.10.2013 17:05

Keti lõppPaavo Piigi näidend „Keti lõpp“ (lav. Priit Võigemast) esindab Eestit Balti Teatrifestivalil Leedus. Lavastust mängitakse homme, 25. oktoobril Kaunase Draamateatris. 

Iga-aastasel Balti Teatrifestivalil esitletakse Eesti, Läti ja Leedu värsket näitekirjandust. Festivali toimumiskoht on igal aastal erinevas riigis, 2013. aasta festival toimub 24.-27. oktoobrini Leedus, korraldajaks on Kaunase Draamateater. Sel aastal on programmis seitse uuel omadramaturgial põhinevat lavastust. Eestist osaleb lisaks Paavo Piigi „Keti lõpule“ ka Uku Uusbergi „Karjäär“ (Vanemuine). Lavastusi hindab rahvusvaheline žürii.

„Keti lõpp“ on tänaseks Tallinna Linnateatris dramaturg-lavastajana töötava Paavo Piigi teine näidend, mis esietendus Priit Võigemasti lavastusena 3. märtsil 2012 Linnateatri Taevalaval.  „Keti lõpp“ võitis III preemia Eesti Teatri Agentuuri 2011. aasta näidendivõistlusel.

Kriitikud on leidnud, et: „„Keti lõpp” võib olla teos, mis näiteks paarikümne aasta pärast tekitab lugejas mõistmise, et ahah, selline siis oli elu Eesti Vabariigis kaks tuhat ja tosin aastat pärast Kristuse sündi.“ (Andres Laasik, Eesti Päevaleht 08.03.2012). Samas on näidendit peetud tekstiks, mis võiks kõnetada mitte ainult eestikeelset ja Eestis elavat vaatajat: „Piigi loodud tüübid, kes ühes äärelinna restoranis mõneks hetkeks kohtuvad, on tõelised maailmakodanikud, see nn kollektiivne hullus, mis neid on tabanud, ei ole mingi Eesti eripära. Näidend tuleks kindlasti tõlkida inglise keelde ja seda tuleks maailmas levitada.“ (Margit Tõnson, Eesti Ekspress 27.03.2012)

Lavastuse tutvustuseks ütleb autor Paavo Piik: "Ma ei tea, kuidas kirjutada praegusest ajast. Lihtsam on kirjutada sellest, mis on juba olnud. Kui Aja Lugu on ise välja sõelunud selle, mis on tähtis. Aga praegu? Hästi. Tegevus toimub siinsamas – teate seda kiirtoidukohta, mis asub parkimisplatsi ääres? Seal on vahel hea süüa, sest keegi ei näe. Sinna on hea tulla, sest seal ei ole tuttavaid. Sügiseses linnas tuleb sinna mees, kes tahaks üle kõige midagi öelda. Aga ta ei tea, kuidas. Igavene tudeng, kes tahaks teha tööd, kus vastutama ei peaks. Noor neiu, kes tuleb lihtsalt lattet jooma. Tulevad veel mitu inimest, kes on nagu üle mingi piiri viidud, sest hullus on ühe inimese puhul haruldane nähtus, aga gruppide, rahvuste ja ajastute puhul on see reegel.“

Lavastuse „Keti lõpp“ kunstnik on Marion Undusk, valguskunstnik Priidu Adlas, muusikaline kujundaja Veiko Tubin. Mängivad Andero Ermel, Alo Kõrve, Veiko Tubin, Priit Võigemast, Elisabet Reinsalu, Sandra Uusberg ja Evelin Võigemast.

Rohkem infot Balti Teatrifestivali 2013 kohta kodulehelt: http://dramosteatras.lt/baltic-theatre-festival/

Ruudu Raudsepp
Tallinna Linnateatri avalike suhete juht
E-post: [email protected]
Tel: 5346 8495