Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Tallinna Linnateatri “Kes kardab Virginia Woolfi?” jõudis 300. mängukorrani

21.10.2019 09:41

Reedel, 18. oktoobril 2019 jõudis Tallinna Linnateatri lavastus "Kes kardab Virginia Woolfi?" 300. mängukorrani. Tegemist oli Bulgaariast pärit lavastaja Mladen Kiselovi esimese tööga Eestis, mis on neljast siin tehtud lavastusest ainukesena veel repertuaaris.

Lavastus on mängukordade arvult löönud teatri rekordi juba mõnikümmend etendust tagasi – varasemaks rekordiks oli Kaarel Kilveti lavastus "Oh armastus, sina kallis magus mesi", mida mängiti 251 korral.

Ettepaneku lavastada Edward Albee näidend Tallinna Linnateatris tegi Mladen Kiselovile peanäitejuht Elmo Nüganen, kelle kutsumisel tegutses Kiselov ühe semestri külalisõppejõuna EMTA lavakunstikooli 25. lennu tudengeid juhendades. Samalt kursuselt, kellest märkimisväärne osa tegutseb Tallinna Linnateatris tänaseni, leidis Kiselov ka ühe oma lavastuse osatäitjatest – Kristiina-Hortensia Pordi.

Edward Albee näidend "Kes kardab Virginia Woolfi?" esietendus 23. jaanuaril 2010. aastal ning väärib mainimist, et ligi 10 aastat hiljem mängivad rolle ikka samad näitlejad kes esietendusel: Andrus Vaarik, Epp Eespäev, Argo Aadli ja Kristiina-Hortensia Port (külalisena).

"Minu hinnangul on tegemist kõige suurema mängukordade arvuga lavastusega eesti teatri ajaloos, kus mängib siiani algne koosseis," ütles Tallinna Linnateatri direktor Raivo Põldmaa. "Edward Albee "Kes kardab Virginia Woolfi?" kuulub vaieldamatult 10 maailma parima näidendi hulka ning on suur rõõm, et see lavastus on meil siiani repertuaaris. Täna tähistame seda olulist tähtpäeva teatrirahvaga ja meenutame ka Mladen Kiselovi," sõnas ta.

Kolm kuud kestnud prooviperioodi meenutavad trupis olnud näitlejad positiivsel toonil. "Ma veendusin selles, et üks väga hea näidend on võimalik välja tuua niimoodi, et kogu selle perioodi jooksul ei ole õigupoolest ühtegi pingeseisundit. Teatris ikka inimeste iseloomud ristuvad, midagi ei klapi ja tekivad pinged, aga meil seda ei olnud. Võib-olla talle oli see tavaline. Meile see tavaline ei olnud. Ta oli näitlejale ka selles mõttes ideaallavastaja, kellele näitleja oli nii tähtis. Ta ei jätnud sind kunagi ilma vastuse või toetuseta, ta oli sinu jaoks kogu aeg olemas. Selliseid lavastajaid otsi tikutulega taga," on Argo Aadli meenutanud.

Lavastus on lisaks Tallinna Linnateatri Kammersaalile jõudnud ka piiri taha: 2017. aastal anti etendusi nii New Yorgi Eesti Majas kui Eesti saatkonnas Washingtonis. Lähiajal ootab ees reis Bulgaariasse, kus mängitakse Sofias ja lavastaja sünnilinnas Ruses.

Mladen Kiselovi lavastustest jõudsid Eesti teatrites lavale veel "Maetud laps" Vanemuise teatris, "Amy seisukoht" Tallinna Linnateatris ja "Nelipühad" Eesti Draamateatris, mida tunnustati Eesti teatri aasta lavastuse auhinnaga.