Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Taani kirjanik ja näitekirjanik Astrid Saalbach Tallinnas

29.04.2010 13:04

Kohtumine autoriga toimub Raamatukohvikus kontserdimaja II korrusel. Kirjanikuga vestleb Kätlin Kaldmaa. Ühtlasi tutvustatakse ka Astrid Saalbachi uut romaani "Leegikeeltel".

Astrid Saalbach (sünd 1955) on omandanud akadeemilise teatrihariduse ning töötanud näitlejana. Pärast edukat debüüti kuuldemängu autorina 1981 (“Jälg liival”/Spor i sanden), mille eest omistati talle Põhjamaade kuuldemänguauhind, ongi ta pühendunud kirjutamisele.

Täna võib teda pidada oma põlvkonna üheks tuntumaks Taani näitekirjanikuks. Näidendi "Maailma lõpp" (Verdens ende) eest pälvis ta 2004. aastal Põhjamaade näitekirjaniku auhinna. Tema näidendeid on lavastatud pea kõikjal Euroopas, aga ka USAs ja Kanadas.

Näidend "Punane, roheline" (R¢dt og gr¢nt) lavastati käesoleva aasta märtsis Stockholmi linnateatris ning aprillis Taani Kuninglikus Teatris.

Eesti keeles on ilmunud aastal 2009 Astrid Saalbachi mononäidend "Pietà", mis kanti ette Põhjamaade draamapäevadel 2008 ning Vikerraadio Raadioteatris 29.11.2008.

Astrid Saalbach on saavutanud tuntust ka romaanikirjanikuna. Kirjandusfestivalilt leiab lugeja ka autori romaani “Leegikeeltel” (Fingeren i flammen, 2005), mille on taani keelest tõlkinud Katrin Maiste.

Astrid Saalbachi kui kirjanikku huvitab kaasaja inimene oma väikeste ja suurte hirmudega, oma võitude ja kaotuste, iseendast ja maailmast arusaamisega, eluga toime tulemisega. Esmapilgul tühine kohtumine võib vallandada tegelaste elus pöördeliste sündmuste ahela, pöörata pea peale kogu senise elukorralduse ja suhted.