Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Soomlane Vilppu Kiljunen toob Estonia lavale “Võluflöödi”

07.12.2021 15:34

Täna, 7. detsembril 2021 alustas Soome lavastaja Vilppu Kiljunen Rahvusooperis Estonia proove Mozarti ooperiga "Võluflööt". Lavastuse kunstnik on Kimmo Viskari, valguskunstnik Anton Kulagin ja muusikajuht Arvo Volmer. Esietendus on 28. jaanuaril 2022.

"Võluflööt" on läbi aegade enimmängitud saksakeelne ooper, mille dramaatilise sisu üle on vaieldud ning spekuleeritud sellesse peidetud vihjete ja salajaste sõnumite üle. Tundub, et "Võluflöödi" näol on tegemist justkui põhjatu kaevuga, kust ammutada lõputult uusi käsitlusi. Tegemist on nn hübriidteosega, millel on mitu temaatilist suunda. Teisalt peitub just selles teose ainuomane jõud: see on andekate, ääretult motiveeritud ja inspireeritud autorite looming, mille fantastiline muusika ja mitmesuunaline jutustus loob ruumi üha uutele ja uutele tõlgendustele.

Lavastaja Vilppu Kiljunen: "Minu jaoks on "Võluflööt" arenemise lugu. See peegeldab sügavat igatsust muutuse järele." Teos jutustab peategelase Tamino arengust iseseisvaks isiksuseks – inimeseks, kelle hing ihkab vabaduse ja vabadusega kaasneva vastutuse järele. 

"Võluflööt" on täis lootust, mis tahab uskuda ja usubki inimeses peituvasse potentsiaali. Lavastaja sõnul on selles ka teose juhtmotiiv ja kandev idee – lootus ja usk inimesse. "Isiklikult arvan, et tänases maailmas on kunsti olulisim ülesanne luua uus ja parem maailm või vähemalt anda teada uue ja parema võimalikkusest," leiab Kiljunen.

Osades: Tamino – Mehis Tiits, Heldur Harry Põlda, Pamina – Kadri Nirgi, Johanna Lehisvuori, Elena Brazhnyk, Öökuninganna – Kristel Pärtna, Suvi Väyrynen, Elina Nechayeva, Papageno – Tamar Nugis, René Soom, Papagena – Janne Ševtšenko, Kadri Nirgi, Sarastro – Priit Volmer, Märt Jakobson, Monostatos – Mart Madiste, Reigo Tamm. 

Lavastuse kohta saab lähemalt lugeda Rahvusooper Estonia kodulehelt