Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Sõltumatu Tantsu Lava valis välja uued koreograafid PREMIERE sarja

13.06.2023 11:16

13. juunil 2023 teatas Sõltumatu Tantsu Lava, et tulevasel PREMIERE’il tutvustavad oma esimesi iseseisvaid debüütlavastusi koreograafid Elle Viies ning Marta Jamsa. PREMIERE on Eesti kaasaegse tantsumaastiku olulisemaid uusi koreograafe tutvustav sari, mis leiab 2024. aastal Sõltumatu Tantsu Lava eestvedamisel aset 14. korda.

Tänavu laekus PREMIERE’ile sisuliselt mitmekesiseid taotlusi ning lõppvaliku puhul pidas Sõltumatu Tantsu Lava oluliseks idee läbimõeldust ning kaasaegset lähenemist tantsukunstis. Koreograafide valiku tegi STLi tiim koosseisus Triinu Aron, Evelyn Raudsepp, Annika Ader ja Kärt Kelder.

2024. aasta PREMIERE’i programmi valiti koreograafid Marta Jamsa ja Elle Viies, kes loovad järgmise aasta märtsiks Sõltumatu Tantsu Laval oma esimese tantsulavastuse.

Marta Jamsa omandas koreograafia eriala Tallinna Ülikoolis ning lõpetab praegu Antwerpeni Riikliku Konservatooriumi tantsu eriala. PREMIERE’i otsustas ta kandideerida soovist naasta Eestisse pärast õpinguid ja kinnitada siin kanda kunstnikuna. "Ma olen alati näinud PREMIERE'i kui ainulaadset nähtust Eestis. Läbi usalduse kunsti ja koreograafia vastu annab STL alustavatele loojatele võimaluse muutuda tantsumaastikul nähtavaks. Valituks osutumine annab võimaluse jagada laiema publikuga isiklikku arusaama tantsust, etenduskunstist ja maailmast, kus me koos elame," kommenteerib Jamsa.

Elle Viies on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala. Viies kandideeris PREMIERE’ile soovist luua spetsiifiliste tingimustega ruum, kus oma mõtteid veelgi eriomasemas suunas vormida. "Mind huvitavad kunstis kõhedad olemis- ja tajumisvormid ning kehad, mis on samaaegselt funktsionaalsed ja fenomenaalsed. Keha saab tantsukunsti kaudu esile tõsta, dekonstrueerida, uude konteksti paigutada ja sealt jälle lahti rebida," selgitab Viies.

PREMIERE uuslavastused esietenduvad 2024. aasta märtsis.

PREMIERE on sari, mis pakub professionaalset platvormi koreograafidele loomaks oma esimest liikumisel põhinevat lavastust. Varasemalt on PREMIERE’i sarjas oma debüüdid teinud ning nüüdistantsu väljal tuule tiibadesse saanud sellised tuntud tantsukunstnikud nagu Sveta Grigorjeva, Joanna Kalm, Üüve-Lydia Toompere, Karl Saks, Arolin Raudva, Sigrid Savi, Siim Tõniste jt.

Pildil Marta Jamsa (vasakul) ja Elle Viies (paremal). Foto: Sõltumatu Tantsu Lava