Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Sõltumatu Tantsu Lava rahvusvaheline sügishooaeg räägib kuuluvusest ja hakkamasaamisest

07.09.2023 15:30

Sõltumatu Tantsu Lava 2023/24. hooaeg toob sügisel vaatajate ette rahvusvahelistest koostöödest tõukunud lavastused, kväärnoortega loodud kõikide võimaluste maailma ning kohalike tegijate parimad palad.

Sõltumatu Tantsu Lava (STL) uus hooaeg saab olema värske ja eri kultuuride rohke, sest sügisel esietendub kolm uut lavastust, millest enamus on mitme riigi koostöös sündinud. Lisaks pakub sügishooaeg menukate lavatükkide taasnägemist, võimaldab töötubades omandada lavastustes kasutatud liikumispraktikaid ning tutvustab mitmete rahvusvaheliste projektide tulemusi, mille osa Eesti tantsukunstnikud on.

"Oleme aastate jooksul teinud järjepidevat tööd, et STL-i looming oleks osa meie lähiriikide ja Euroopa kultuuridialoogist, mistõttu 2023. aasta sügisprogramm on saanud läbivalt rahvusvaheline. Pole lavastust, milles ei osaleks väliskunstnikke või mis poleks loodud koos välispartneritega. STL-i sügishooaja programm tõstatab olulisi küsimusi erinevatest kuuluvuse ja hakkamasaamise viisidest praeguses ühiskonnas," kommenteerib STL-i loominguline juht Triinu Aron.

Uue hooaja sisulise poolega saab põgusalt tutvuda juba 15. septembril platvormil Greenfield, mis avab 2023/2024 kunstnike loomingut lühietteastete kaudu. Tegijate seast leiab nii uusi nimesid, juba hittideks kujunenud lavastuste autoreid ning väliskunstnikke.

17. oktoobril esietendub tantsu- ja etenduskunstniku Rene Kösteri ja noorte koostöös valminud kvääriteemaline lavastus "Transcendentia". Lavastusse valitud kümne noortega luuakse kõigi võimaluste ruum, kus end turvaliselt tunda ja väljendada. "Transcendentia" tõukub tuhmist maailmalõpu tundest, mille kaudu jõuda värvirohkema tulevikuni.

Vaid 24. ja 25. oktoobril on võimalik esmakordselt näha Läti tunnustatud noore koreograafi Jana Jacuka sealseks parimaks tantsulavastuseks auhinnatud "Distance Between Us". Lavastus keskendub suhete haprusele ning tunnetest tekkivale eufooriale ja kaassõltuvusele, kus inimkehad tõmbuvad ja põrkuvad emotsioonide kiuste.

27. novembril etendub esmakordselt Läti-Eesti koostööna valminud lavastus "MALLEUS MALEFICARUM. Uus pakt", kus teiste seas astuvad üles kohalikud tegijad, Jette Loona Hermanis, Maarja Nuut ja Karolin Tamm. Lavastus põhineb samanimelisel nõiajahi käsiraamatul, mis arendab õiguslik-teoloogilist teooriat naiste olemuse kohta ja kujutab naiste maailma tumeda, ümberpööratud peeglina meie "normaalsele" keskkonnale.

Lisaks etenduste vaatamisele on huvilistel võimalik osa võtta lavastusest tõukunud liikumise töötubadest: Kuidas kanda keelt? ("How The Land Lies"), Pehmed ja nõrgad tantsud ("Tantsud, mille saatel uinuda, unistada, puhata ja vastupanu osutada"), Jääl ("Fluids").

Sõltumatu Tantsu Lava osaleb tuleval hooajal neljas rahvusvahelises projektis: Performance Art for the Next Generation (PANG), Movement, Digital Intelligence and Interactive Audience (MODINA), Moving Identities (MOVI) ja Moving Cities. Enamik projekte lõppevad lavastuse või residentuuri ettenäitamisega STL-is või koostööpartneri valitud asupaigas.

Pildil Eesti-Läti koostöös loodud lavastus “MALLEUS MALEFICARUM. Uus pakt”. Foto: Sandis Lazda