Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Sõltumatu Tantsu Lava lõpetab hooaja uurimisprotsessiga Madeiral

13.06.2019 10:12

Sõltumatu Tantsu Lava lõpetab 14. hooaja Portugalis, Madeiral, kuhu koguneb kümme tantsukunstnikku ja koreograafi ja hulk virutaalteadlasi üle Euroopa, et jätkata tööd MODI projekti raames liikumise ja tantsu vastuvõtu laiendatud viiside uurimisega.

Lõppev hooaeg oli Sõltumatu Tantsu Lavale oluline, kuna läbi aegade esimest korda tekkis käegakatsutav võimalus unistada suuremast toetusest tantsukunstile seoses Sakala 3 teatrimaja konkursil osalemisega. Selle raames kirjutati valmis visioon Tantsumajast, kui tantsukunsti keskusest, mis võiks rikastada Eesti teatrimaastikku toetades valdkondlikku arengut rahvusvaheliselt kõneka etendustegevuse, tantsuinfokeskuse, erialaliselt uute töökohtade loomisega ning mitmekülgsete võimaluste pakkumisega Eesti tantsukunstnikele.

Kuigi Tantsumaja idee ei ostunud valituks, oleme nördinud, et Kultuuriministeerium katkestas väljakuulutatud konkursi ning mitmed olulised uued algatused teatriväljal ei saa jätkuvalt poliitilist toetust, rääkimata, et hea asukoha ja tehnilise võimekusega teatrimaja Tallinna kesklinnas seisab jõude, kui samal ajal tantsukunstnikud vaevlevad jätkuvalt ruumipuuduses.

Sellest hoolimata jätkab Sõltumatu Tantsu Lava tööd tantsukunstnikele paremate töötingimuste otsimisega, et tugevdada Eesti tantsukunsti positsiooni ja rikastada selle väljundeid ning võimaldada senisest tihedamat koostööd nii kohalikul kui rahvusvahelisel tasandil.

Lõppeval hooajal korraldas Sõltumatu Tantsu Lava 101 etendust, millest 68 toimusid oma majas ning 32 nii Eesti kui välisriikide teistes teatrimajades või festivalidel. Lisaks toimus rikkalik kõrvalprogramm loengute, vestluste, liikumise töötubade, uurimisprotsesside ettenäitamiste, TantsumaratoniTantsupäeva seminari, jms näol, mis tõi publiku meie majja kokku kogemusi jagama 50 korral. Eestist väljas anti etendusi Glasgows, Moskvas, Riias, Haagis, Nürnbergis, Baerumis, Kristiansandis, Hammerfestis, Vilniuses, Trondheimis, Ramallahis.

Sõltumatu Tantsu Lava oli üks algatajaid 2019. aastal Vilniuses toimunud esimesele Balti Tantsu Platvormile olles selle Eestipoolne partner ja mis on Eesti, Läti ja Leedu ühine showcase festival tantsukunsti rahvusvaheliseks tutvustamiseks. Balti Tantsu Platvormi järgmine festival toimub 2021 aastal Tallinnas ja toob kokku Baltikumi tantsukunstnikud ja rahvusvahelised külalised ning valdkonna professionaalid.

Eelmise aasta sügisel alustas STL uue formaadiga, mis pakkus tantsukunstnikele ja -uurijaile võimalust hooaja vältel kestvaks uurimisresidentuuriks. Kuigi residentuuri eesmärk oli toetada residentide indviduaalset liikumis- ja kunstnikupraktikat, siis seitsme kunstniku uurimistulemustena sünnivad projektist ka koreograafiraamat, mitu liikumisteemalist artiklit, uued koostööd ja lavastusideed.

Sõltumatu Tantsu Lava uus hooaeg avaneb 4. septembril Greenfieldiga, kus tuleb esitlusele ka Eesti esimene "Koreograafiraamat". Valmiv intervjuukogumik Eesti kaasaegse tantsu koreograafidega püüab tuua tantsukunsti publikule lähemale, tutvustades, milliste küsimuste ja vahenditega tantsukunstnikud käesoleval hetkel töötavad.

Uue hooaja mängukava sisaldab mitmeid lõppeval hooajal edukalt esietendunud lavastusi nagu Ruslan Stepanovi ja Artjom Astrovi "Performance STL-s", WAUHAUS trupi lavastus eesti tantsijatele "Fluids", Külli Roosna ja Kenneth Flaki "Prime Mover", Kadri Sireli "Kuidas ehitada aiapäkapikku" ja ZUGA Ühendatud Tantsijate ja Helena Krinali "Müra", mille pileteid saab juba praegu osta STL kodulehelt.