Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Sõltumatu Tantsu Lava kuulutas välja PREMIERE sarja uued koreograafid

29.04.2022 11:39

PREMIERE on Eesti kaasaegse tantsumaastiku olulisemaid uusi koreograafe tutvustav sari, mis leiab 2023. aastal aset 13. korda. Tulevasel PREMIERE'il tutvustavad oma esimesi iseseisvaid debüütlavastusi Sõltumatu Tantsu Laval koreograaf Liisi Hint ning kollektiiv Unholy Trinity koosseisus Annabel Tanila, Daniela Privis ja Kärt Koppel.

Tänavu laekus PREMIERE programmis osalemiseks 22 taotlust. Varasemate aastatega võrreldes osalesid senisest enam taotlusvoorus mitmeliikmelised loomekooslused. Taotluste puhul pidas Sõltumatu Tantsu Lava oluliseks kaasaegset lähenemist tantsukunstile ja terviklikku arusaama, kuidas ideest lavastus sünnib. Koreograafide lõppvaliku tegi STL-i meeskond koosseisus Triinu Aron, Evelyn Raudsepp, Kärt Kelder ja Marie Pullerits.

"PREMIERE on teinud läbi mitmeid muutusi ja arenguid, käies käsikäes muudatustega tantsumaastikul. On avardunud nii väljendusvõimalused kui tekkinud juurde uusi ruume, kus oma loomingut näidata, kuid ka aina tiheneva infovälja tingimustes on alustavatel koreograafidel keerulisem oma loomingule tähelepanu saada. Kultuuriväli on killustatum kui kunagi varem. PREMIERE'i sari ongi siinkohal toeks, pakkudes osalejatele võimalust Sõltumatu Tantsu Lava kaasproduktsiooniks ja tuge: alates lavastusele vahendite ja toetuse taotlemisest kuni etenduste turunduse ja kommunikatsioonini," kommenteerib PREMIERE'i sarja Sõltumatu Tantsu Lava juht Triinu Aron. 

Liisi Hint on esimesi samme astuv tantsukunstnik, kes läbi isikliku kehalise ja meelelise kogemuse kirjeldamise püüab lahti mõtestada ümbritsevat absurdi. Erinevatest materjalidest (visuaal, heli, tekst, liikumine jne) koosnevaid arhiive kogudes ning neist performatiivseid kollaaže luues tegeleb Hint teemadega nagu identiteet, ebamäärasus, häbi, nähes uurimuse keskmesse seatud keha kui midagi personaalset ja samal ajal ühiskondlikku. Ta on 2022. a. suvel lõpetamas etenduskunstide bakalaureuseõpinguid Berliini Kunstiülikooli tantsukeskuses (HZT), püüdes kunstiliste avastuste käigus leida ka sidet varem Tartu ülikoolis omandatud ajaloo erialaga. 

Unholy Trinity koosseisu kuuluvad Annabel TanilaDaniela Privis ja Kärt Koppel, kes lõpetavad õpingud TÜ VKA Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonnas 2022. a. kevadel. Unholy Trinity kooslus sündis COVID-19 pandeemia ajendil. Senised võimalused ja lahendused näisid lõppenud ning edasi minekuks tuli end vabastada ootusest pühenduda vaid ühele valdkonnale. Sellest alates katsetavad trio liikmed erinevate tegevusvaldkondade ja loominguliste platvormide vahel. Sotsiaalmeedia ja performatiivsete aktsioonide kaudu tegelevad nad kuvandi ja killustumise temaatikaga. 

Annabel Tanila on Saaremaalt pärit alustav tantsukunstnik, kes tegeleb aktiivselt kunstniku ego surma küsimusega ning uurib seda improvisatsiooni ja juhuslikkuse kaudu. Daniela Privist huvitavad vormimängud ja pop-kultuurist pärit vaatemänguliste lahenduste lavale toomine, talle meeldib distsipliinide vahel katsetada ja otsida inspiratsiooni sotsiaalmeedia trendidest. Ka Kärt Koppelit huvitavad pop- ja kõrgkultuuri vahelised äärealad, mida ta uurib teksti, sotsiaalmeedia ja etenduskunstide kaudu. 

PREMIERE on sari, mis pakub professionaalset platvormi koreograafidele loomaks oma esimest liikumisel põhinevat lavastust. Varasemalt on PREMIERE'i sarjas oma debüüdid teinud ning nüüdistantsu väljal tuule tiibadesse saanud sellised tuntud tantsukunstnikud nagu Sveta Grigorjeva, Joanna Kalm, Üüve-Lydia Toompere, Karl Saks, Helena Krinal, Jaan Ulst jt.

PREMIERE uuslavastused esietenduvad 2023. aasta veebruaris.

Sõltumatu Tantsu Lava (STL) on teater ja kaasaegse tantsukunsti platvorm Telliskivi loomelinnakus. STL keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele, mis kasutavad nüüdisetenduskunstile omast väljenduslaadi. Lisaks etendustele toimuvad STL-is töötoad, loomingulised ja uurimuslikud residentuurid, loengud, korraldatakse nüüdistantsu uute tulijate platvormi PREMIERE. STL on võtnud selge positsiooni Eesti nüüdistantsu arendaja ja valdkondliku eestkõnelejana.

Info STL-i kodulehel:
https://stl.ee/projekt/premiere/