Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Sõltumatu Tantsu Lava kevadhooaeg viib 40 Eesti tantsukunstnikku Riiga

31.01.2024 12:19

Pildil on tantsiv naine, kelle üks põlv on maas ja teine jalg ette välja sirutatud, labajalg maha toetumas. Tema kõrval on valged tossud ja raadio.

Sõltumatu Tantsu Lava (STL) 2024. aasta kevadhooaeg algab 40 Eesti tantsukunstniku osalemisega STLi kaaskorraldatud Balti Tantsu Platvormil, kuhu koguneb sel aastal pea 200 väliskülalist. Märtsis toob sari Premiere publiku ette värskete koreograafide debüütlavastused ning esietendub tunnustatud tantsukunstnike Külli Roosna ja Kenneth Flaki "Varjupaik Ouroboros". Kevade jooksul tulevad näitamisele rahvusvaheliste koostööde tulemusel mitmed välislavastused. 

9. kuni 11. veebruarini kaaskorraldab Sõltumatu Tantsu Lava Riias Baltikumi tantsumaastiku olulisimat sündmust Balti Tantsu Platvormi, mille eesmärk on tutvustada Leedu, Läti ja Eesti tantsu uuemaid suundumusi. STL osaleb platvormil koos Eesti esindusega, kuhu valiti lavastustest Sveta Grigorjeva "Tantsud, mille saatel uinuda, unistada, puhata ja vastupanu osutada", Netti Nüganeni "Müüt: päeva äärel" ning Sigrid Savi ja Hanna Kritten Tangsoo "COWBODY/ Oh wow, it's you!". Lisaks tutvustavad oma loomingut lühiesitluste kaudu rahvusvahelisele valdkonna professionaalidele Johhan Rosenberg, Liisi Hint ja Maria Ladopoulos, Valeria Januškevitš ja loomekollektiivid BET Project ning Unholy Trinity.

22. ja 23. veebruaril muutub STLi saal publikut kaasavaks multimeediainstallatsiooniks "Temporal Spaces". Üle-euroopalise projekti Modina raames loovad koreograaf Max Masahiro Levy ning kunstnikud Celia Betourne ja Louis Cortes ruumi, kus publikul on võimalus olla tantsija ja vaataja enda loodud koreograafilises teoses. Installatsioonis "Temporal Spaces" kasutatakse tehisintellekti, mis analüüsib osalejate nägu ja keha ning loob saadud andmete põhjal visualiseeritud liikumise.

8. märtsil tutvustame sarja Premiere valitud tantsukunstnike värskeid debüütlavastusi. 2009. aastal alguse saanud platvormist on tuule tiibadesse saanud mitmed tuntud tegijad, nende seas tantsuauhinna laureaadid. Tänavu tutvustavad Premiere’il oma loomingut tantsukunstnikud Elle Viies ja Marta Jamsja. Viiese "Pastoraal" tegeleb kõhedate olemis- ja tajumisvormidega näiliselt idüllilises keskkonnas, Jamsja "Heroina" on autobiograafiline ja fantaasiaküllane teekond muinasjuttude mõjutustel naiseks sirgumisest ühiskonnakriitilise kõrvalpilgu kaudu.

28. märtsil esietendub Külli Roosna ja Kenneth Flaki uuslavastus "Varjupaik Ouroboros". Koos India tantsukunstniku Rakesh Sukeshiga võtavad tantsijad ette kehalispoeetilise teekonna, et luua isiklikke ja kollektiivseid varjupaiku. Teisisõnu kohti, kus tunda end hästi, turvaliselt ning tasakaalukalt, olles üksi või üheskoos selles kirevas ja keerulises maailmas.

20. aprillil tutvustab STL koostöös Goethe Instituudiga Saksa Kevade programmi raames Saksa koreograafe. Näitamisele tuleb Yotam Peledi "Where The Boys Are", mis on mänguline lavastus tantsu- ja võitluskunstide kohtumispaigast ning võimalikust pehmusest meestevahelistes suhetes. Nora Otte ja Anna Tilli tantsulavastus "Schwanensee in Sneakers" annab lõbusal ja loomingulisel viisil edasi teadmisi ja vaatenurki tantsust ning liikumisest.

Kevade lõpu poole tulevad taasesitamisele STLi poolt välja nopitud parimad tantsupalad. 27., 28. ja 30. aprillil on võimalik näha koreograaf Sveta Grigorjeva menukat tantsulavastust "Tantsud, mille saatel uinuda, unistada, puhata ja vastupanu osutada". Lavastuse keskmeks on pehmus, sensuaalsus ja kehalisus, mis on Grigorjeva vastus agressiivsele, sõjakale ja patriarhaalsele maailmale. 17. kuni 19. mail etendub koreograafi Sigrid Savi tantsulavastus "TROOPIKA", mis vaatleb veidi üle võlli kuurortimeeleolu kaudu tänapäevast naudingukultuuri heaoluühiskonnas.

Pildil lavastus "Schwanensee in Sneakers". Foto: Stephan Floss