Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Sõltumatu Tantsu Lava alustas viiendat hooaega

17.09.2018 13:04

Reedel, 14. septembril alustas Telliskivi Loomelinnakus paiknev Sõltumatu Tantsu Lava (STL) oma viiendat hooaega PREMIERE'19 residentide lavastusideede esitlusega ning tutvustas eesootavat programmi täis lavastusi, liikumistöötube ja rikkalikku lisaprogrammi.

Kümnendat korda toimunud uute koreograafide sarja PREMIERE sajast rahvusvahelisest kandidaadist valiti välja kaks, Grete Smitaite Leedust ja Sanghoon Lee Lõuna-Koreast, kes saavad võimaluse välja tuua oma esimese  lavastuse Sõltumatu Tantsu Lava produktsioonina. Uuslavastused jõuavad publiku ette 8. veebruaril 2019.

STL-i sügishooaeg toob vaatajateni kolm uuslavastust. 17. septembril astub Sõltumatu Tantsu Laval üles Eesti-Taani etenduskunstnike ühisprojekt Gardenparty lavastusega "CORRECTION", kus rünnatakse Thomas Bernhardi poststrukturaalset samanimelist romaani tantsu, laulu, prügi ja improvisatisooniga; lavastus perfektsionismist ja perverssusest. Oktoobris esietenduv Liis Varese lavastus "Hingake! Ärge hingake!" jälgib inimloomusele omaseid reaktsioone ja instinkte ning kaasaegsete kehade vahelisi seoseid. Lavastus paljastab teemasid, millest ei saa rääkida, kuid millest tuleb läbi liikuda, tantsida. Külli Roosna ja Kenneth Flaki ühislavastus "Prime mover" otsib põhjuseid, mis panevad meid liikuma ja sunnivad iga hommik taas üles tõusma, et uut päeva alustada. Lavastus on loodud rahvusvahelise lavastusmeeskonnaga ja jõuab Tallinnas vaatajateni novembris. Jätkuvalt on repertuaaris ZUGA lastelavastus "Käik" ja eelmisel hooajal edukalt etendunud W A U H A U S'i lavastus "Fluids", mis annab sel sügisel külalisetendusi ka Moskvas ja Riias.

Endiselt toimuvad Sõltumatu Tantsu Laval liikumise töötoad, mis on avatud kõigile neile osalemiseks, kes tahavad avastada oma kehatajus midagi uut, leida oma liikumise loominguline külg ning täiustada füüsilist eneseväljendusoskust. Nii näiteks saab 20. septembril tulla ise proovima lavastuse "Fluids" libedaid tingimusi. Külli Roosna ja Kenneth Flaki töötuba "responsive body" kutsub esitama väljakutseid kehale. Üüve-Lydia Toompere töötuba "techno praxis" uurib, kas ühes rütmis püsimine on ahistav või vabastav ja Siim Tõniste töötoas: "tantsiv demokraatia" saab ühiskondlikke protsesse mõtestada füüsilise eneseväljenduse kaudu. Lisaks on sügisprogrammis ZUGA töötoad peredele, kus tegeletakse vanemate ja lastevahelise juhendamise ja juhtimisega.

Sõltumatu Tantsu Laval on neli hooaega sisustanud programmiga neli majaresidenti. Sel korral otsustati avatud kutsungile laekunud avaldustest realiseerida Henri Hüti idee pausist, mis annaks aega "hingata välja ning mõelda hetkeks STL-i enda identiteedi küsimustele ja arengusuundadele." Sel korral tahab STL pakkuda (tantsu)kunstnikele võimalust hooaja vältel kestvaks uurimisresidentuuriks, huviga mõtestada ja artikuleerida oma liikumis- ja kunstnikupraktikat. Hooaja vältel kestvat uurimisresidentuuri korraldavad Kai Valtna, Madli Pesti, Siret Campbell ja erinevad väliskülalised.

Programmis on ka kõigile avatud loengud loomeuurimusest, kehast, tantsudramaturgiast jne. Samuti pakub Sõltumatu Tantsu Lava ka sel hooajal haridusprogrammis nüüdistantsuteemalisi loenguid.

Sõltumatu Tantsu Laval jätkub kunstnike vaba kohtumisplatvorm Greenfield. Sel hooajal toimub Greenfield erinevate külaliskuraatorite käe all. Igal Greenfieldil kajastuvad avaralt erinevad kaasaegsed kunstipraktikad. Järgmine Greenfield toimub juba 25. oktoobril.

Aasta lõpetab 29. detsembril toimuv tantsumaraton, mis pöörab tähelepanu erinevate liikumisvõimekusega inimeste võimalustele ühiskonnas osaleda. Tantsumaraton toimub koostöös Eesti Liikumispuudega Inimeste Liiduga.

Sõltumatu Tantsu Lava (STL) on teater ja kaasaegse tantsukunsti platvorm Telliskivi loomelinnakus. STL keskendub liikumise ja kehaga tegelevate lavastuste väljatoomisele, mis kasutavad nüüdisetenduskunstile omast väljenduslaadi. Lisaks etendustele toimuvad STL-is töötoad, loomingulised residentuurid, loengud, korraldatakse nüüdistantsu uute tulijate platvormi Premiere ning kunstnike vaba kohtumisplatvormi — ürituste sarja Greenfield.

Toimetaja: Merit Maarits
Allikas: kultuur.err.ee