Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

Meil on uus koduleht :)

Kui leiad lehelt mõne veidruse, siis anna sellest palun teada e-posti aadressil info@teater.ee Aitäh!

Selgusid teatriauhindade laureaadid 2015

30.03.2015 11:29

Teatriauhinnad 2015
Rahvusvahelisel teatripäeval, 27. märtsil 2015, kuulutati Rahvusooperis Estonia toimunud teatripeol välja teatri aastaauhindade laureaadid.
 
LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root
* Reigo Tammjärv – pealavameister (Teater NO99)
Loominguliselt ja insenertehniliselt keerulisi lahendusi nõudva töö eest Teater NO99 lavastuste ettevalmistamisel ja rahvusvahelistes koostööprojektides.

ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root
* Kadri Tammiste – etenduse juht (Eesti Draamateater)
Lavastuste kindlakäelise hoidmise eest:  töökalt, täpselt, nõudlikult, abivalmilt, sõnakalt ja naeratavalt.

HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND
Žürii: Liina Unt, Sirli Bergström, Taavi Varm, Enar Tarmo, Margus Vaigur, Külli Root
* Lea-Liisbet Peterson – trupijuht (Rahvusooper Estonia)
Professionaalse töö eest trupijuhina, inimliku panuse eest kollektiivi hinge ja südametunnistusena, kes säilitab rahu ka kõige keerulisemates olukordades, ei talu silmakirjalikkust ega ülekohut ning annab vajadusel räbaldunud kunstnikuhingedele psühholoogilist abi.

ALEKSANDER KURTNA nimeline AUHIND
Pikaaegse näidendite tõlkimise eest, millest vähemalt üks on lavastatud eelmisel teatriaastal.
Žürii: Anu Saluäär, Triin Sinissaar, Liina Jääts, Bert Raudsep, Maris Peters
* Sigrid Tooming ja Paul-Eerik Rummo
Henrik Ibseni värssdraama „Brand“ tõlke eest, mis on Eesti suurimaid klassikalisi kultuuritegusid Dante „Jumaliku komöödia“ tõlkimise järel. Sigrid Toominga
proosatõlkele toetudes on Paul-Eerik Rummo leidnud stiilipuhta värsikeele, mis võimaldas Ibseni XIX sajandi riimluule tuua tänapäeva sisuliselt adekvaatsena ja mõjusalt lavaküpsena.

REET NEIMARI nimeline KRIITIKAAUHIND
Annab välja Eesti Teatriliidu juhatus
* Alvar Loog
Järjepidev teatrikriitik, kellel õnnestus tekitada elav ning vastukaja pälvinud arutelu teatri ja performance’i piiridest.

ALGUPÄRASE DRAMATURGIA AUHIND
Žürii:  Heidi Aadma, Riina Oruaas, Reet Weidebaum, Siret Paju, Sven Karja
* Martin Algus  – „Väävelmagnooliad"
Klassikalise draamavormi värskendamise ning peensusteni läbitöötatud dialoogi kaudu ühiskondlikult kõnekate teemade käsitlemise eest.

KRISTALLKINGAKESE AUHIND
Kahele noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest.
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
* Vallo Kirs
Lavastused "Idioot", "Vanad ja noored" ja "Kahe isanda teener“ (kõik Ugala teatris) ning "Hiirtest ja inimestest" (Tallinna Linnateatris).
  
Žürii: Alvar Loog, Kristel Pappel, Auri Jürna, Pille Lill, Madis Kolk
* Olga Zaitseva
Almirena – Georg Friedrich Händeli ooperis „Rinaldo“ ja Giannetta – Gaetano Donizetti ooperis "Armujook" (mõlemad Rahvusooperis Estonia).

NÄITLEJATE LIIDU AUHIND
Annab välja Eesti Näitlejate Liidu juhatus
* Raivo E. Tamm

SALME REEGI nimeline AUHIND
Kunstiliselt silmapaistva ja lastepärase töö eest.
Žürii: Kirsten Simmo, Eva-Liisa Linder, Silvia Soro, Katri Pekri, Taavi Tõnisson
* Leino Rei
Tundliku lavastajatöö eest tajudega mängivas lavastuses "Siil udus" (Tartu Uus Teater).

ANTS LAUTERI nimeline NÄITLEJAAUHIND
Žürii: Üllar Saaremäe, Ain Lutsepp, Katariina Unt, Gert Raudsep, Indrek Sammul
* Sten Karpov
Joonas Tartu ja Nõukogude sõdur – lavastuses „Kangelane“, Treplev – lavastuses „Kajakas“, Hlestakov – lavastuses „Revident“, Kasper – lavastuses “Ballettmeister”, Dean – lavastuses „Mässajad“, Simon / Omakaitsemees – lavastuses „Põletus“, James – lavastuses „Imetegija“, Martin – lavastuses “Nähtamatu maja”, Mark – lavastuses “Boyband”, Korpikangas – lavastuses  „Vaikus“ (kõik Endla teatris). Kassin – lavastuses „Portselansuits“ ja Treat – lavastuses „Orvud“ (mõlemad Eesti Draamateatris). Johan / Aaron – lavastuses “Fanny ja Alexander“ ja Frank – lavastuses “Deemonid”
(Vanemuise teatris). Ekke Moor – lavastuses  „Ekke Moor“ (Viimsi Suveteater).

ANTS LAUTERI nimeline LAVASTAJAAUHIND
Žürii: Üllar Saaremäe, Ain Lutsepp, Katariina Unt, Gert Raudsep, Indrek Sammul
* Ivar Põllu
Dramaturg, lavastaja, teatrijuht. Tartu Uue Teatri looja.

RAHEL OLBREI nimeline AUHIND
Professionaalse balletikunstiga tegelevale lavastajale, koreograafile, repetiitorile ja pedagoogile pikemaajaliste väljapaistvate tulemuste eest balletilaval.
Žürii: Enn Suve, Irina Härm, Oleg Titov, Jane Raidma, Kristiina Garancis
* Ülo Vilimaa 
Omanäoline tantsija ja isikupärase käekirjaga koreograaf, kes oma loomingus on kandnud eesti balletile aluse pannud Rahel Olbrei ja Ida Urbeli traditsioone.

ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND
Tunnustab erinevaid etenduskunste (sõna-, muusika-, balleti-, multimeediumi- ja tantsuteatrit) põimivaid lavastusi, mis oma otsingulisuses avardavad teatrikunsti
väljendusvahendeid.
Žürii: Ott Karulin, Madli Pesti, Alvar Loog, Auri Jürna, Kaja Lindal, Anu Ruusmaa, Enn Suve
* Labürintteatriühendus G9
Kaasavad ruumirännakud “Heleaines” ja “Mõtteaines” (mõlemad Tartu Uus Teater).

TANTSUAUHIND
Žürii: Heili Einasto, Kaja Lindal, Anu Ruusmaa, Leenu Nigu
* Tiina Ollesk ja Rene Nõmmik "...and Blue"
Läbinisti eestimaine teos, mille kunstiline küpsus on saavutatud tihedas koostöös muusikute, valguskunstniku ning isikupäraste tantsijatega (Fine 5 ja Vaba Lava).

BALLETIAUHIND
Žürii: Enn Suve, Irina Härm, Oleg Titov, Jane Raidma, Kristiina Garancis
* Sergei Upkin
Iason  - lavastuses "Medea" ja Prints – lavastuses "Uinuv  kaunitar" (mõlemad Eesti Rahvusballett).

SÕNALAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE AUHIND
Žürii: Olav Ehala, Tõnu Kõrvits, Märt-Matis Lill, Ardo Ran Varres
* Toomas Lunge
Originaalmuusika Emajõe Suveteatri lavastustele "Üle linna Vinski" ning "Karid ja kõrgused".

OTTO HERMANNI nimeline AUHIND
Tõstab  esile ja väärtustab  pikaajalist kõrgetasemelist pühendunud tööd teatri orkestriartistina.
Žürii: Priit Aimla, Toomas Nestor, Kaido Otsing, Eda Peäske, Margus Vahemets
* Heiti Riismäe
Rahvusooper Estonia fagotirühma kontsertmeister, oma ala professionaal ja eeskujulik kolleeg, kes töötab Rahvusooperis Estonia alates aastast 1976.

MUUSIKAAUHIND
Žürii: Alvar Loog, Kristel Pappel, Auri Jürna, Pille Lill, Madis Kolk
* Jassi Zahharov
Paavali Lempeliuse tegelaskuju kõrgetasemelise vokaalse ja lavalise teostuse eest Eduard Tubina ooperis ”Reigi õpetaja” (Teater Vanemuine).

MUUSIKAAUHIND
Žürii: Alvar Loog, Kristel Pappel, Auri Jürna, Pille Lill, Madis Kolk
* Arne Mikk
Paul Hindemithi ooperi ”Pikk jõulueine” haarava ansamblitööga lavastuse eest (Rahvusooper Estonia).

NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
* Katariina Unt 
Agnes – lavastuses „Brand“ (VAT Teater).

MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
* Gert Raudsep
Osatäitmised lavastustes „Mu naine vihastas“ ja „Tõde, mida ma olen igatsenud“ (mõlemad teatris NO99).

NAISPEAOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
* Anne Reemann
Varvara Pavlovna – lavastuses „Igatsus“ (Tallinna Linnateater).

MEESPEAOSATÄITJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
* Pääru Oja
Billy – lavastuses „Hõimud“ ja Willem – lavastuses „Vennas“ (mõlemad Eesti Draamateatris).

KUNSTNIKU AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
* Pille Jänes
Kujundused lavastustele „Brand“ (VAT Teater), „Surnud hinged“ (Tallinna Linnateater) ja „Keskmängustrateegia“ (Eesti Draamateater).

LAVASTAJA AUHIND
Žürii: Ott Karulin, Kalju Orro, Peeter Raudsepp, Krista Tool, Luule Epner, Madli Pesti, Pille-Riin Purje
* Andres Noormets
Lavastused „Deemonid“ (Teater Vanemuine), „Mandel ja merihobu“ (Endla Teater) ja „3 õde“ (Rakvere Teater)

AASTA LAVASTUSE AUHIND
Erinevate autoripositsioonide koostoimel sündinud tervikule.
Annab välja Eesti Teatriliidu juhatus
* „Joobnud“ (Theatrum)
Autor Ivan Võrõpajev / lavastaja Lembit Peterson / kunstnik Lilja Blumenfeld / liikumisjuht Tiina Mölder / helikujundaja Marius Peterson / valguskunstnik Rene Liivamägi / videokunstnik Sander Põldsaar / grimmikunstnik Helga-Aliis Saarlen / produtsent Aive Sarapuu.
  
PALJU-PALJU ÕNNE KÕIGILE LAUREAATIDELE JA NOMINENTIDELE!