Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Selgusid Sõltumatu Tantsu Lava platvormi Premiere uued koreograafid 

06.06.2024 12:18

Vasakpoolsel pildil on Maria Solei Järvet: tal on heledad pikad juuksed ja tedretähnid, seljas kannab ta valget pikkade varrukatega pluusi. Parempoolsel pildil on KOOSSEIS: viis noort naist, kes istuvad ja seisavad erinevates erksavärvilistes riietes kortermaja õuel.

Premiere on olulisim Eesti kaasaegse tantsumaastiku uusi koreograafe tutvustav platvorm, mis pakub värsketele tulijatele tuge oma esimese tantsulavastuse väljatoomisel. 2025. aasta taotlusvooru kandideeris 10 loovisikut ja -kooslust, kelle hulgast valis Sõltumatu Tantsu Lava välja koreograafi Maria Solei Järveti ja tantsukunstnike rühmituse KOOSSEISu.

Valiku puhul pidas Sõltumatu Tantsu Lava tiim (Triinu Aron, Sirli Oot, Kärt Kelder ja Annika Ader) oluliseks kaasaegset lähenemist tantsukunstis, teemade aktuaalsust ning kunstilist ambitsiooni. "2025. aasta taotlusvoor oli väga tugev ja platvormile kandideerisid mitmed läbimõeldud ideedega koreograafid. Tantsuväljale sisenevate uute tegijate ambitsioonikus ja tugev kontseptuaalne mõtlemine näitab valdkonna jätkuvat elulisust. Teeb rõõmu, et Premiere'ile kandideerisid ka tänavu koreograafid, kes on tantsuhariduse omandanud välismaal, kuid näevad end Eestis tegutsemas," kommenteerib Sõltumatu Tantsu Lava juht Triinu Aron.

Maria Solei Järvet näeb tantsus võimalust väljendusvabaduseks, mille kaudu kõnetada inimesi olulistel teemadel. "Hetkel keskendun oma loomingus vananemise ja ajalise kulgemise nähtusele, mis on inspireeritud sügavamast sisekaemusest tantsija elu, vanuse ja karjääri vastu," selgitab noor koreograaf. Maria Solei Järvet lõpetas 2023. aastal Kopenhaageni Kaasaegse Tantsu Kooli tantsukunsti eriala. Ta tegutseb vabakutselisena nii Eestis kui ka välismaal, tehes koostööd erinevate rahvusvaheliste kollektiivide ja institutsioonidega.

KOOSSEIS on viie noore tantsukunstniku loominguline rühmitus, kuhu kuuluvad Tallinna Ülikooli koreograafia eriala lõpetajad Eveli Ojasaar, Roosmarii Sarapuu, Eva Metspalu, Elina Ojasaar, Mariann Onkel. "Meid kannustab eneseiroonia ja ühiskonnakriitilisus, mille tuultes loome oma lavastustesse karaktereid ning müstilist ja tragikoomilist atmosfääri. Kindlasti on KOOSSEISu loomingus omal kohal absurd ja tants, mis peegeldub meie füüsises, liikumises ja loodud visuaalides," kirjeldab KOOSSEIS.

Tulevase Premiere'i ettevalmistusperiood sisaldab lisaks kohapealsele toetusele ka rahvusvahelist residentuuri Soomes Turu linnas Kaasaegse Kunsti Keskuses Kutomo. Seal saavad tantsukunstnikud oma ideid testida ja neid Soome publikule lühiformaadis näidata. 

Premiere'i uuslavastused esietenduvad 2025. aasta veebruaris.

PREMIERE on sari, mis pakub 2025. aastal 14. korda professionaalset platvormi koreograafidele, loomaks oma esimest liikumisel põhinevat lavastust. Varasemalt on Premiere’i sarjas oma debüüdid teinud ning nüüdistantsuväljal tuule tiibadesse saanud tuntud tantsukunstnikud, nagu Sveta Grigorjeva, Joanna Kalm, Üüve-Lydia Toompere, Karl Saks, Arolin Raudva, Sigrid Savi, Siim Tõniste jt.

Rohkem infot leiab Sõltumatu Tantsu Lava kodulehelt.

Pildil Maria Solei Järvet ja KOOSSEIS. Fotod: Rostyk Slivinskyi ja Paul Heinrich Daude