Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Selgusid Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid

05.02.2020 15:24

Reedel, 31. jaanuaril 2020 anti Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kontserdi- ja teatrimajas üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad 2019. aasta silmapaistvamaile kultuuri- ja sporditegelastele.

Kõigis kaheksas Kultuurkapitali valdkonnas kuulutati välja peapreemia ja elutööpreemia laureaadid, lisaks anti üle kujutava ja rakenduskunsti, rahvakultuuri ning audiovisuaalse sihtkapitali aastapreemiad, kokku 42 preemiat. Kultuurkapitali aastapreemia suurus on 7000 eurot, elutööpreemia 10 000 ning sihtkapitalide aastapreemiad 1000-4000.

"Kõik premeeritud väärivad au ja tänu, mis neile osaks sai, tunnustan kõiki laureaate," ütles Kultuurkapitali nõukogu esimees kultuuriminister Tõnis Lukas. "Kultuurkapital ise on Eesti edulugu, parim näide sellest, et kultuurirahvas tunneb ja teab oma vajadusi ise kõige paremini ja sihtkapitalid teevad otsused tasakaalustatult. Sellepärast ei ole Kultuurkapitali üldiseid põhimõtteid tarvis muuta. Küll aga peame riigina väga tõsiselt mõtlema sellele, kas kusagil on mõni tõke, mis takistab eraraha jõudmist kultuuri juurde. Kultuuriannetuste maksuvabaks muutmine võiks olla sellele valitsusele tõsine arutelukoht ning selle mõttevahetuse plaanin ka avada," lisas kultuuriminister.

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiate galaetenduse lavastas Mirko Rajas. Õhtut juhtisid Katariina Tamm ja Risto Vaidla, kaasa tegid veel Kaspar Velberg, Ott Aardam, Anna Kristin Peterson ning EMTA noored muusikud.

Näitekunsti valdkonna peapreemia pälvisid Alissija-Elisabet Jevtjukova, Paavo Piik, Paul Piik, Henrik Kalmet, Aivo Rannik ja Marta Pulk Kinoteatri eksperimendi idee teostuse ja jäädvustamise eest. Näitekunsti sihtkapitali elutööpreemia anti Mari-Liis Külale hindamatu panuse eest XX sajandi teise poole eesti lavakujundusse ning stsenograafide järjepideva professionaalse koolituse rajamisse. Rait Avestikule anti üle rahvakultuuri sihtkapitali harrastusteatri aastapreemia pikaajalise harrastusteatri analüüsimise ja jäädvustamise eest suulises, kirjalikus ning fotograafilises vormis. Audiovisuaalse kunsti sihtkapital tunnustas Tõnu Karki elutööpreemiaga aastakümnete pikkuse viljaka tegevuse eest filmivallas. Audiovisuaalse kunsti sihtkapitali parima meesnäitleja ja parima naistnäitleja preemia said rollide eest mängufilmis "Tõde ja õigus" vastavalt Priit Võigemast ja Ester Kuntu.

Kõikide laureaatidega saab tutvuda Kulka kodulehel