Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Selgunud on sügisel toimuva festivali Kuldne Mask Eestis viimane osaleja

10.05.2013 10:59

Dehli tantsSelleks lavastuseks on „Delhi tants“, ka väljaspool Venemaad hästi tuntud kaasaegse vene dramaturgi Ivan Võrõpajevi näidendi ainetel. Selle on Peterburi Noorsooteatris lavale seadnud noor lavastaja Dmitri Volkostrelov, nimeka teatrikorüfee Lev Dodini õpilane. Sellel aastal sai ta tandemis kunstnik Ksenia Peretruhhinaga Kuldse Maski eriauhinna laureaadiks. Tallinna vaatajad näevad lavastust oktoobris teatri NO99 laval.

Näidendi tekst koosneb seitsmest erinevast pildist, mida seob tegevuspaik ja „Delhi“ tantsu välja mõelnud tantsijanna lugu. Tegevus toimub tavalises linnahaiglas, kus kangelased kohtuvad, armastavad, kaotavad oma lähedasi ning püüavad leida harmoonia, rahu ja armastust. Võrõpajevi seitse lugu on näidendis koondatud üheks ja samaks situatsiooniks, vahelduvad ainult süžeede üksikasjad ja pisidetailid dekoratsioonides. Fookuses on kavalalt planeeritud mänguväli, mis jätab publikule peadpööritava mulje. Stiilne, valge, külmalt kaugusesse asetatud lavakujundus jagab saali kaheks – vaataja peab valima kahe vastastikku asuva paviljoniga eraldatud maailma vahel. Tegevus toimub nendes paviljonides, vaheldumisi ja erinevatel pooltel. Vaataja näeb tegevust kas näitlejate otseses esituses või videoprojektsiooni kaudu seda, mis toimub vaateväljast väljas.

Lavastus esietendus eelmise aasta keskel, pisut enne seda, kui dramaturg Ivan Võrõpajev tegi samanimelise filmi ja esitles seda Rooma festivalil Cinema XXI.

Autor ja lavastuse looja on kaasaegsel teatrimaastikul märgilised tegelased, otsides kunstiavangardis esteetilisi, kunstilisi ja ideelisi algeid. Sellesse orbiiti tõusis tänu nende tööle ka Peterburi Noorsooteater, teater, mis oma nivoo poolest (lasteteater) peaks justkui kuuluma traditsioonilise teatrikunsti leeri.

Festival Kuldne Mask Eestis esitleb igal aastal Eesti publikule kõige aktuaalsemaid näiteid kaasaegsest vene teatrist. Sellel aastal saavad vaatajad näha Venemaa viimaste aastate ühe peamise teatriuuendaja lavastaja Konstantin Bogomolovi lavastust nõukogude dramaturgi Rozovi näidendist ja Lev Dodini nägemust Schillerist. Samuti Kuldse Maski laureaati, aasta parimat lavastust, Tšehhovi näidendit „Pealkirjata“ Jaroslavli teatrilt ja sõnadeta lavastust Ajtmatovi romaani ainetel. Selles reas täiendab „Delhi tants“ üldpilti, pöörates tähelepanu „uuele draamale“.

Festival toimub 14.-24. oktoobrini 2013. Iga lavastusega antakse kaks etendust. Lisaks ootab teatrisõpru lai OFF-programm, mille raames toimuvad loomingulised kohtumised Venemaa lavastajate ja teatrikriitikutega, loengud teatriajaloost ja kaasaegse tantsu meistriklass.

Festivalikava leiab aadressilt www.goldenmask.ee

Ksenia Kuzmina
MTÜ ART-FORTIUS
+372 56262719
+372 59129197
skype: ksenake
facebook.com/KuldneMaskEestis