Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Sel nädalal toimub Tartus teatrifestival Vabaduse festival

15.05.2018 10:37

17.–19. maini toimub Tartus Vanemuises rahvusvaheline teatrifestival Vabaduse festival 2018.
 
Sarnaselt Eesti Vabariigiga tähistavad sel aastal iseseisvuse 100. aastapäeva veel paljud Euroopa riigid. Sel puhul kutsub Vanemuine endale külla teatreid Eestile sõbralikest riikidest, et teatrikunsti kaudu rääkida vabadusest: vabaduse saavutamisest, kaotamisest ja taasleidmisest; vabaduse jõust ja haprusest; riigi ja inimese vabadusest, sisemisest vabadusest ja mõttevabadusest.
 
2018. aasta VABADUSE FESTIVALI programmis on kolm lavastust välisriikidest ning kaks Vanemuise teatri lavastust.

Festival saab alguse neljapäeval, 17.05 kell 19.00 Sadamateatris Lätist pärit Valmiera Draamateatri lavastusega LÕHNAVAD SEENED ("Smaržo sēnes"), mis tunnistati hooajal 2015/2016 parimaks väikese saali lavastuseks Lätis. Kaugel nõukogude ajal kirja pandud näitemäng on läinud läti teatri ajalukku kui ainuke teos, mille esitamine oli toonase tsensuuri poolt keelatud. Näidendi tegevus toimub kõrge parteifunktsionäri juubelipeol, mille käigus avaldub toonaste juhtivtöötajate inimlik madalus. Lavastus tunnistati hooajal 2015/2016 parimaks väikese saali lavastuseks Lätis. Viieteistkümnest näitlejast koosneva trupi ridades teeb kaasa ka läbinisti eesti verd näitleja, nelikümmend aastat Valmiera Draamateatri lavadel mänginud Jaanus Johanson.

Soome ja Eesti igipõlist seotust märgib Vabaduse Festivalil teatrikompanii sadsongscomplex:fi lavastus KURVAD LAULUD EUROOPA SÜDAMEST ("Sad Songs from the Heart of Europe", 18.05 kell 17 Vanemuise väikeses majas), mille teksti autoriks on Eesti teatri ammune tuttav Kristian Smeds. Mänguline ja teatraalne ühenaisetükk heidab omapärase ja poeetilise pilgu Fjodor Dostojevski romaanile "Kuritöö ja karistus", valgustades sündmusi läbi Raskolnikovi armastatu Sonja silmade. Lavastus on osalenud mitmetel mainekatel rahvusvahelistel festivalidel. Teatrikompanii Sadsongscomplex:fi on Soomest pärit rühmitus, mis paari viimase aasta jooksul on jõuliselt esile kerkinud rahvusvahelistel teatrifestivalidel.
 
Reedel, 18.05 kell 19.00 toimub suures majas Vanemuise teatri etendus BEATRICE. Lavastus nomineeriti 2018. aasta Eesti teatriauhindadel kunstnikuauhinnale parima videokujundus ja visuaal-elektrooniliste lahenduste ning kunstnikutöö eest (Emer Värk ja Maarja Meeru). Lavastaja on Ain Mäeots.
 
19.05 kell 19.00 saab suures majas näha Gruusia Vabaduse Teatri etendust KAUKAASIA KRIIDIRING. Vabaduse Festival annab unikaalse võimaluse näha esimest korda Tartus Tbilisi Vabaduse Teatri nooruslikult energilist truppi, kaasas Bertolt Brechti seni Eestis mängimata sündmuste-ja tegelasrohke näitemäng KAUKAASIA KRIIDIRING. Selle on lavale toonud Vabaduse Teatri juht Avtandil Varsimašvili, kes 2014. aastal tõi Vanemuise noorte näitlejatega Sadamateatris välja omaenda näidendi "Armastan! Armastan! Armastan!".

Enne "Kaukaasia kriidiringi" etendust, kell 16.30 toimub suures majas vestlusring festivalil osalevate teatrite lavastajatega, moderaator on Peeter Volkonski.
 
19.05 kell 19.00 toimub Sadamateatris Vanemuise teatri etendus, Max Frischi HÄRRA BIEDERMANN JA TULESÜÜTAJAD. Ehkki Frischi must komöödia on kirjutatud juba 1958. aastal, pakub absurdihõnguline poliitiline parabool kindlasti äratundmist ka kaasaja kontekstis. Lavastaja on Ain Mäeots.

Kõigil külalisetendustel on eestikeelsed tiitrid.

Vabaduse festivali programmis olevate etenduste pileteid ja passe saab soetada Vanemuise kassadest, kodulehelt ning Piletimaailma müügikohtadest.
 
 
Lisainfo:
Kertu Tombak
Vanemuise kommunikatsioonijuht
+372 5345 7359
www.vanemuine.ee