Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Seekordne Monomaffia keskendub naistele

06.08.2013 10:42

Rahvusvaheline teatrifestival „Monomaffia“ toimub tänavu 14.–17. augustini Endla teatris. Neli päeva kestva festivaliprogrammi keskmes on naisteema, mis käib läbi tervelt viiest lavastusest. Puudutatakse naiseks olemise erinevaid tahke nii traagilises kui ka humoorikas võtmes. Festivalil osalevad lisaks Eesti näitlejatele artistid veel Soomest, Poolast, Saksamaalt, Hispaaniast ja Iisraelist.

Festivaliprogrammi kuuluv lavastus „Medeal on midagi südamel“, kus hispaanlanna Ana  Asensio mängib mütoloogiast tuttavat Medead, võitis 2012. aastal maailma suurimal monoteatri festivalil United Solo New Yorgis parima välismaise lavastuse preemia. Wioleta Komar aga pärjati sealsamas holokausti üle elanud ooperilauljanna rolli eest lavastuses „Diiva“ parima naisnäitleja auhinnaga. Soomlanna Minna Puolanto kolme väikese lapse unevõla käes vaevlevast emast rääkiv lavastus „Magamine on ainult surnutele“ sai kolmanda preemia Kaunase rahvusvahelisel monoteatri festivalil Monobaltija 2012. Saksamaalt osaleb Monomaffial teatritrupp Vene Lava, mille näitleja Vadim Grakovski toob vaatajateni Salvador Dali elu läbi lavastuse „Elu unenägu. Salvador Dali“. Iisraeli Tiberia Munitsipaalteatri lavastus „Ja Jumal lõi naise“ on aga ainest saanud piiblist pärit naistegelastest.
Piibliteemast on inspireeritud teinegi Monomaffia lavastus, Andres Lepik esitab oma lavastusega „Kruiis“ Noa ja laevahuku lugu. Viire Valdmaa mängib Draamateatri lavastuses „Tund aega, et hinge minna“ läbi kohtumise lähedasega, kellega ta pole pikalt kohtunud. Näidend märgiti ära eelmisel aastal Monomaffia ja Eesti Teatri Agentuuri koostöös korraldatud näidendivõistlusel. Iiri parimat dramaturgiat esindab Vanemuise näitleja Robert Annus „Härrasmehega“.

Esimest korda on Monomaffia kavas kaks tantsulavastust. Tallinna Tantsuteater toob läbi lavastuse „Harchenko monoloogid“ vaatajateni balletitantsija Dmitri Harchenko elu. Väga isikliku pihtimuse esitab lavastusega „Akrobiograafia versus ulmavaikus“ Eestis kõikidele tuntud tsirkuseartist ja akrobaat Vello Vaher. Eripärana on kõigil etendusele tulijatel palutud kohal olla 9 minuti enne algust.

Lisaprogrammina on väiksematele festivalikülalistele mõeldes Monomaffia kavas Allan Kressi lastelavastus „Muinasjutt kuldsest kalakesest“.

Festivali kunstiline juht on Indrek Taalmaa ja programmijuht Triinu Ojalo. Iga festivalipäeva lõpus toimub Teatrikohvikus festivaliklubi, kus rõhutakse seekord aruteludele ning tehakse iga päeva järgselt kokkuvõtteid. Festivaliklubis on ka vaatajatel võimalus oma arvamust avaldada ning tegijatega kohtuda.

Kuigi eelnevatel aastatel on Monomaffia lavastusi hinnanud teatriprofessionaalidest žürii ning jagatud auhindu, siis sel aastal lavastusi paremusjärjekorda ei panda. Küll aga tegutseb sooviavalduste põhjal välja valitud kümnest inimesest koosnev publikužürii, mis valib festivali lõpuks oma lemmiklavastuse.

Rahvusvahelise teatrifestivali  „Monomaffia“ avamine toimub 14. augustil kell 17.30 Endla Teatrikohvikus.

Vaata lisaks www.monomaffia.ee

Maria Murakas
avalike suhete ja turundusjuht
SA Endla Teater
tel 442 0657, 521 9572
e-post [email protected]