Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

SAAL Biennaali juubelifestival kuulutas välja esimesed kunstnikud

19.04.2023 13:47

Rahvusvaheline kaasaegsete etenduskunstide festival SAAL Biennaal toimub sel aastal 20. korda. Festival leiab aset 21. kuni 31. augustini 2023 erinevates Tallinna teatrites, kunstiasutustes ja linnaruumis. Esimeste nimedena on festivalil osalejatest välja kuulutatud Meg Stuart, Marlene Monteiro Freitas ning Netti Nüganen.

Tähistamaks SAAL Biennaali 20. sünnipäeva, on otsustatud festivali kureerida kollektiivselt ehk kogu Kanuti Gildi SAALi tiimiga, koosseisus Siim Tõniste, Eneli Järs, Kristiina Tang, Priit Raud, Maarja Kalmre, Henry Kasch, Kaie Küünal, Annika Üprus ja Heneliis Notton. Koostööna sündinud programm kuulutatakse täismahus välja juuni alguses. 

Festivalil käsitletavad teemad on alati avaldunud läbi osalema valitud kunstnike ega ole eelnevalt paika pandud. Küll aga võib väita, et iga SAAL Biennaal on tõstnud esile tundlikke sotsiaalseid teemasid, mis argielus võivad tahaplaanile jääda. Sel korral on fookusesse tõusnud kunst, mis puudutab sotsiaalset ja füüsilist isolatsiooni. 

USA päritolu Meg Stuart, Euroopa üks tuntuimaid etenduskunstide tipptegijaid, on festivalile kutsutud lavastusega “Solos and Duets”, mis koondab valikut tema varasematest soolotöödest ja duodest ning katkendeid etendusõhtutest. Stuart on pälvinud oma loomingu eest mitmeid auhindu, sealhulgas 2018. aasta Veneetsia biennaali Kuldlõvi elutöö eest.

Marlene Monteiro Freitas on rahvusvaheliselt tunnustatud Cabo Verde päritolu kunstnik, kelle töid iseloomustavad sõnad “julgus”, “intensiivsus” ja “avatus”. Tema lavastus “Ôss” on valminud koostöös Madeira tantsutrupiga Dançando com a Diferença. “Ôssi” fookuses on erinevad kehad ning laval on kaheksa etendajat, kellel igaühel on puue. Meg Stuarti ja Marlene Monteiro Freitase lavastusi näidatakse Eestis esmakordselt.  

Netti Nüganen pälvis lavastuse “Müüt: päeva äärel” eest sel aastal Eesti teatri auhindadel etenduskunsti preemia. Lavastuse keskseks kujundiks on ajaloo erinevaid kihte sisaldav arheoloogiline kaevandus, milles tegutseb pseudoarheoloog, kes maapinnast esemeid kaevab. Nüganen on mitmel pool Euroopas tegutsev performance-kunstnik, kes on lõpetanud Amsterdami Kunstikoolis (SNDO) koreograafia eriala bakalaureuseõppe. Praegu teeb ta koostööd peamiselt Florentina Holzingeriga ning tema enda töid on esitatud näiteks Frascatis Amsterdamis, Batard Festivalil, Tartu Kunstimuuseumis, Kanuti Gildi SAALis, KIM? galeriis, Lissaboni Filmifestivalil, My Wild Flag Festivalil. 

Kogu programm, mis koosneb kohalike ja rahvusvaheliste kunstnike lavastustest, performance'itest, vestlustest, audiotuuridest ning näitustest, kuulutatakse välja juuni alguses.

Festivali SAAL Biennaal 2023 toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, Tallinna linn jt. Festivali korraldab Kanuti Gildi SAAL, piletid on müügil Fientas. 

Pildil stseen Meg Stuarti lavastusest "Solos and Duets". Foto: Anja Beutler