Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

“Rekvisiitori tähetund” läheb Euroopasse eestlastele külla

21.05.2013 15:39

VAT Teatri lavastus "Rekvisiitori tähetund" etendub mai lõpus–juuni alguses viies erinevas Euroopa linnas, andes seal elavatele eestlastele võimaluse kodumaisest teatrikunstist osa saada. Etendused toimuvad Stockholmis, Hamburgis, Pariisis, Luxembourgis ja Goudas.
Ringreisi idee algatajateks olid erinevad eestlaste organisatsioonid Euroopas ning kõigis etenduste toimumise linnades on VAT Teatril olemas ka eestlastest kaaskorraldajad, tänu kellele on ringsõidu planeerimine ning etenduste korraldamise ettevalmistused seni sujunud ladusalt ja meeldivalt.

Etendused Euroopas toimuvad järgmise ajakava kohaselt:
25. mail kell 18 – etendus Stockholmis (Rootsi), Eesti Kooli saalis (piletid ja info: Liiu Viru, liiu@restaurang-ester.se)
27. mail kell 21 – etendus Hamburgis (Saksamaa), Galli Theater Hamburgis (info: Ave Vals vals@trinamic.com, piletid: Tuuli Kaeramaa, tuulikaeramaa@gmail.com)
29. mail kell 20 – etendus Pariisis (Prantsusmaa), 49 Rue Dulong saalis (piletid ja info: Katrin Knoll, Katrin.Knoll@gmail.com)
30. mai kell 19.30 – etendus Luxembourgis (Luksemburg), THÉÂTRE LE 10 – Luxembourg-Neudorf saalis (piletid ja info: Anneli Aken, anneli.aken@gmail.com)
1. juunil kell 19 – etendus Goudas (Holland), Eesti Kooli saalis (piletid ja info: Kaire Guthan, kaire@online.nl)

"Rekvisiitori tähetund" (The Great Moment of Joseph Bieder) on lavastus, kus ülimalt mitmekülgse artistina tuntud Lauri Saatpalu kehastatav peategelane esitleb publikule oma erinevaid andeid ja annab vaatajatele aimu teatrielu põnevatest telgitagustest. Lavastus toob vaataja ette ühe teatripublikule tavapäraselt märkamatu teatrimehe, ühe alustala, kellesugustel teater kui institutsioon püsib. Tema ametinimetus on rekvisiitor ning ta on väikeste asjade valitseja.

Ühel päeval leiab ta ennast vastamisi publikuga, kes ei tea, et etendus, mida nad vaatama tulid, jääb ära. Püüdes olukorda päästa, tutvustab vanameister publikule teatritöö varjatud poolt ja kasutab võimalust esineda nii ooperilaulja, balletitantsija kui draamanäitlejana. Nagu Tuhkatriinust saab printsess üheks balliks, saab rekvisiitoristki teatrilava täht vaid üheks õhtuks.

Kas Eberhard Streuli kirjutatud ja Hannes Villemsoni tõlkes publiku ette jõudev  revüü on ainult naljalugu ühe märkamatu teatrimehe unistustest, mis eal ei täitu? Või kõneleb see kohtumine meile ühest kunstnikuhingega teatritehnikust kui inimesest? Muidugi jääb see vaataja otsustada, kuid meie anname rekvisiitorile, kelle koht muidu on rangelt lava taga, võimaluse korraks prožektorite valgusvihku tulla ja kõik südamelt ära rääkida. See on sündmus, mis väärib kaasaelamist.

Rekvisiitori fookusesse sättimisega tegelesid VAT Teatris lavastaja Margo Teder, lavastuskunstnik Pille Kose, koreograaf  Katrin Essenson, valguskujundaja Sander Põllu, muusikaline kujundaja Peeter Rebane, klaverikunstnik Katri Rebane jpt. Peaosatäitjana astub publiku ette üle 25 aasta tagasi VAT Teatri asutajate hulka kuulunud Lauri Saatpalu, kes teenis Rekvisiitori rolli eest 2012. aasta suvel Pärnus toimunud monolavastuste festivalil Monomaffia publikupreemia ning žürii eripreemia.

"Rekvisiitori tähetunni" külaskäiku Euroopas elavate eestlaste juurde toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Tallink.

Kontaktisik:
Tiiu Talvist
VAT Teater
Turundusjuht
tiiu@vatteater.ee
+372 53 492 856