Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rakvere Teatri galeriis avatakse August Künnapu maalinäitus “ELU. Maalid 2003–2020”

27.11.2020 14:58

Kolmapäeval, 2. detsembril 2020 kell 17.17 avatakse Rakvere Teatri galeriis August Künnapu maalinäitus "ELU. Maalid 2003–2020". Eksponeeritud on valik taieseid Künnapule omaste teemadega – argielu stseenid, inimeste portreed (Ants Antson, Michelangelo Antonioni, jt), sport, arhitektuur ja kassid. Kõik portreteerivad tunnevad elamisest elevust. Rakvere elanike rõõmuks on välja pandud kunstniku maalid "Pauluse kirik Rakveres" (2003) ja "Väljakutse Rakvere linnuse varemete lähistel" (2014).

Künnapu on kirjutanud oma viimases maaliraamatus "∞" (2018) järgmised read, mis haakuvad hästi käesoleva näituse kontseptsiooniga:

"Maalikunst on kõige vahetum, loetavam, kuid samas aeglaseim kunstidest. Tänapäeva rahmeldavas maailmas, sekunditega üles- ja allalaadimisajastul püüab maalikunstnik rahustada tormajaid, tema amet ei nõua akusid, kiiret internetti ega elektrit. Vaja läheb lõuendit, värve, pintsleid ja mängulusti. Seda viimast jääb paraku tänapäeva ühiskonnas ja kunstis järjest vähemaks. Tänane kunstnik püüab tulutult üle võtta uuriva ajakirjaniku ametit ning ümber jutustada ühiskonnas toimuvat unustades aastatuhandeid kunstnike vahenditeks olnud kompositsioonitaju, värvi- ja huumorimeele. Emake Maa on võimas ja reguleerib ise ületarbivat ja keskonnavaenulikku elu vulkaanide, maavärinate, uputuste ja muude vahenditega. Kunstniku võimuses ei ole seda kontrollida. Usun, et kunstniku roll tänapäeva ühiskonnas on vaadata endasse, leida enda kese ja anda edasi inimeseksolemise erinevaid vorme ning julgustada inimesi olema rõõmsad ja positiivsed."

Väljapanek on avatud 2. veebruarini 2021.

Rakvere teatri suure maja kohvikus on 30. novembrist 2020 kuni 30. jaanuarini 2021 välja pandud teinegi näitus: lasteraamatu "SÕNATRIKID" illustratsioonid, mille autoriteks on Riina Uisk (kunstnik) ja Juhani Püttsepp (kirjanik).

"Muhu saarelt Linnuse külast pärit kunstnik Riina Uisk (sündinud 1977. aastal) joonistas pildid Tartu matemaatikaõpetaja Hilja Kulli (sündinud 1924. aastal) sõnamängude saateks. Kui raamat "Sõnatrikid" 2018. aastal trükimasinast tuli, sai matemaatik Hiljast 94-aastaselt korraga rõõmus kirjandusdebütant. "Sõnad on elusad asjad. Kui sõnas muuta üksainus täht, on see juba justkui teine olend teise tähendusega," kirjutas "Sõnatrikkidele" saateks keeleteadlane Marju Lepajõe. Sarnased on lood ka Riina Uisu piltidega – õrnad toonid, väikesed nüansid mõjutavad tänapäevast ruttajat ehk hoopis rohkem kui ta ise tunnistada tahab.

Riina Uisk lõpetas kunstiakadeemia graafikuna 2002. aastal. Ta elab Tallinna lähedal Järvekülas, kasvatab koos elukaaslasega kolme last, on vabakutseline. Tema jaoks tähendas "Sõnatrikkide" ilmumine suure unistuse täitumist – illustreerida otsast lõpuni üks raamat. Tähed muudkui vahetavad piltide heatahtliku, pisut kelmika sumina saatel kohti ja nelja sammuga võib koerast saada kass või suvest talv. Aastal 2020 illustreerib Riina Uisk Muhu aabitsat. Hilja Kull ja Marju Lepajõe on lahkunud, kuid valgus kaugetelt tähtedelt muudkui peegeldub meieni." – Juhani Püttsepp

"Kirjanik ja bioloog Juhani Püttsepp (sündinud aastal 1964) on kirjutanud terve hulga lasteraamatuid, mis on juba paljudele lugejatele, nende hulgas mulle ja mu lastele, rõõmu valmistanud. Tema esimene lasteraamat ilmus aastal 1994. Juhani leiab alati õiged sõnad. Ta ei kuhja kunagi sõnu arutult kokku, sest muidu kaotavad need oma väärtuse. "Sõnatrikkides" saavad Juhani täpsetest mõtetest justkui sillad Hilja sõnaridade ja minu joonistuste vahel.
Aitäh, Juhani, et aitasid mul oma unistuse täide viia."  Riina Uisk