Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rakvere Teater Soomes

18.03.2014 16:18

Petroskoi
Rakvere Teatri rahvusvahelise koostööprojektina valminud lavastus “köök/keittiö” (lav. An. Noormets) alustas oma teist mängutsüklit Lahtis. Esimese mängutsükli etendused veebruaris leidsid koheselt ülipositiivset vastukaja ka Soome teatrikriitikas. Helsingin Sanomat (M. Säkö, 20. veebruar 2014) kirjutas: “Kas saaks millestki muust kui Soome ja Eesti väiketeatrite koostööst sündida midagi ühtaegu nii tõredat ja mängulist, sümbolite poolest tundlikku ja samas häbematult rõvedat? /---/ Kui köök on kodu süda, siis antud lavastuses meile näidatav Euroopa kodu on südametu. Andres Noormetsa lavastuse südames valitseb isikutevaheliste väikeste vägivallapursete ja pideva pinge seisund.” 

Lappeenranta väljaanne Etelä-Saimaa tõdeb oma arvustuses “Kõikide aegade köögiremont”: “Eestlase Andres Noormetsa lavastatud Keittiö/Köök on värske, puudutav ja lõputult naljakas. /---/ Loominguline protsess, läbi mille näidend on teostatud, on loonud uskumatult selge pildi sellest, kuidas taoline neljast inimesest moodustunud kooslus toimib. Kaasatud on isegi seksuaalsed pinged, mis tekivad siis, kui traditsiooniliselt mehisel alal kuulub kooslusse ka naisterahvas.” Etelä-Saimaa lõpetab: “/---/ praegu Berliinis elav lavastaja Mikko Roiha kardab Soome teatri närbumist. Minu meelest seda kartust küll ei ole, kui üldtunnustatud statsionaarsete teatrite, vabade teatrikoosluste ja harrastusteatrite hästi alanud rahvusvaheline koostöö jätkub ja süveneb. Rakvere Teatri, Teater Vanha Juko ja Teater Telakka üheskoos loodud “köök/keittiö” on selle hiilgavaks näiteks.” 

Oma teist mängutsüklit Tamperes alustas ka Lahti teatri Vanha Juko “Kullervo” Lauri Maijala lavastuses ja Rakvere Teatri näitleja Erni Kase osavõtul. Kirjutatakse nii: “Erni Kask tõlgendab näidendi Meest (allegoorilise Kullervo rolli) võpatamapanevalt ja harukordselt esteetiliselt. Ta on paindlik ja karismaatiline näitleja, kes ei karda viskuda vastumeelse ja nilbe Mehe rolli kogu täiega. Sellele väärkoheldud ja uuestisündinud antikristusele ei ole Maijala vaatevinklist püha miski muu peale tema nartsissusliku ego.” (Kansan Uutiset, 27.2.2014). Tampere suurim päevaleht Aamulehti lisab: “Kullervo lugu kulgeb nõnda, et kaua kaotsis olnud poeg saabub kummaliseks muutununa tagasi: Kas see on tema? /---/ Nimikangelast mängib eestlane Erni Kask Rakvere Teatrist. Ta räägib lavastuses rahulikku inglise keelt ja rikub kümmet keelatud asja minutis, läbipaistev ihu stringide praost kumamas.” (A. Ala-Korpela, 12.02.2014) 

Rakvere Teatri “köök/keittiö”, Lahti Vanha Juko “Kullervo” ja Tampere Telakka “Petroskoi” (lav. Ari Numminen ja Jussi Sorjanen) valmisid Kolme Teatri Ühisprojekti käigus 2013. aasta suvel ja sügisel. Novembris 2013 pälvis ettevõtmine Soome riikliku teatripreemia. Suvel ja sügisel 2014 on lavastused kutsustud osalema mitmetele rahvusvahelistele festivalidele Eestis ja Soomes. Rakvere Teatri “köök” osaleb nii Baltoscandali kui ka Tampereen Teatterikesä ametlikus programmis. Lavastus “köök” on nomineeritud ka 2013. aasta teatriauhindade žürii eriauhinnale. 

Alates 2014. aasta talvest on lavastused ringluses, mille käigus on neid kõiki kolme võimalik näha nii Tamperes, Lahtis kui ka Eestis. “Petroskoi” viimased etendused Pärnus, Viljandis ja Tallinnas leiavad aset 18.-21. märtsini.

 

Kaduviku nimel

Rakvere Teater