Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rakvere Teater otsib toole, mängu ja elujanu

19.04.2008 14:25

Laupäeval, 19.aprillil kell 19 esietendub Rakvere Teatri suures saalis 20. sajandi ühe kultusteose Ilja Ilfi ja Jevgeni Petrovi romaani "Kaksteist tooli" värvikas ja julge teatritõlgendus. Särava vene kirjandusduo vaimuka teksti töötles lavakohaseks Rakvere teatri verivärske lavastaja Jaanika Juhanson. Ippolit Matvejevitsh "Kiisu" Vorobjaninovi osas on Rakvere Teatri grand old man Peeter Jakobi, tema kõrval seisab Ostap Benderina Rakvere Teatri noor andekas lavajõud Margus Grosnõi, kellele see sarmika mänguri roll on esimeseks läbini kandvaks peaosaks. Ülejäänud kirevat ja veidrat tegelaste galeriid kehastavad Marin Mägi, Tiina Mälberg, Erni Kask, Peeter Rästas ja Eduard Salmistu.

Jõulise ja minimalistliku lavaruumi kujundas Rakvere Teatri peakunstnik Erki Kasemets, valguskunstnik oli Priidu Adlas ja kostüümid lõi Kalle Aasamäe. Näitlejate liikumist treenis Hellar Bergmann. Muusikalise kujunduse taga seisavad Elmar Sats ja Tarmo Kesküll, kes etenduseti ka kordamööda, pill kaelas, lavale astuvad.

Eelmisel kevadel TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lavastajana lõpetanud Jaanika Juhanson oli juba  teatriõpingute ajal tuntud kui mittekonventsionaalne katsetaja. Üks tema viimaseid elavat vastukaja leidnud lavatöid oli augustikuus Von Krahli Teatris Teatrilabori korraldusel etendunud Villu Tamme "Haned võlgu" J.M.K.E-ga taustal. Ka "12 tooli" puhul hoiatab lavastaja, et kindlasti ei leia publik lavalt raamatu ajastukohast illustratsiooni, vaid teatrimängu Ilfi ja Petrovi motiividel. "Maailma, kus mängida tuleb 100 ja elada 200 protsenti," visandab lava-atmosfääri Juhanson. "Lavastuse, mille puhul ei maksa taga ajada meele kokku panekut, vaid just kuni absurdini meelte lahutust. Meelelahutust. Fantaasiamaailma, kus tunded on säravalt üheülbalised ja ülbelt naiivsed. Värvilised ja lenduvad nagu õhupall või seebimull. Ja samavõrra kirbelt ja kurvalt katkevad. Aga tore on, et ilus oli." Ja et rõõmsad ja värvilised ulmad on omased igale inimesele, vanusest või taustast hoolimata, loodab noor lavastaja ka laiema publiku huvitatut vastuvõttu.

"12 tooli" on Jaanika Juhansoni esimene töö Rakvere Teatri koosseisulise lavastajana. Järgmisena on plaanis lastelavastus Joel Chandler Harrise "Onu Remuse lugude" ainetel, mis vormub lavaküpseks uue hooaja üheks avalöögiks.

Jaanika Juhanson (s 15.06.1977) on lõpetanud Keila I Keskkooli, Keila Muusikakooli, Tartu Ülikooli teatriteaduse ja kirjanduse eriala ning TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lavastaja õppesuuna. Ta on töötanud Vanemuise teatri pressiesindaja ja Viljandi Kultuurikolledzhi avalike suhete juhina ning meediasuhtluse aluste ja teatriajaloo õppejõuna. Ta on Teatrilabori üks asutajaliikmeid ja kunstiline juht. Tema olulisemad lavastused: K.Tshukovski/ J.Juhanson/ K.Jancis "End-Sa-Pese" (2005, jõulumuusikal Ugala teatris), E.Tode "Laste Maailm" (2006, ER Raadioteatris), J.Juhanson jt "KrabattabarK" (2006, Kultuuritehase Katlamajas Teatrilabori korraldusel), J. Kross/ J.Juhanson "Mardileib" (2006, ER Raadioteatris), 2006. ja 2007. a Tallinna Vanalinna Päevade ametlikud vabaõhulavastused Teatrilabori korraldusel ning V.Tamme "Haned võlgu" (2007, Von Krahli Teatris Teatrilabori korraldusel).

Lauri Aav
Rakvere Teater
reklaami- ja müügiosakonna juht
53 26 7777
50 22 177
[email protected]
www.rakvereteater.ee