Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff toob Eestisse visuaalteatri maailmanimed

18.05.2023 09:59

25. mail 2023 algav Tallinn Treff toob kodumaise publiku ette seitseteist lavastust ja visuaalteatriga seotud aktsiooni Eestist ja mujalt maailmast. 28. maini vältava festivali peaesinejateks on tippkoreograaf ja lavastaja Duda Paiva lavastusega "Bruce Marie" ning Belgia-Tšiili teatritrupp Belova~Iacobelli lavastusega "Kajakas".

Nelja päeva jooksul saab näha seitset lastele ning kümmet noortele ja täiskasvanutele suunatud lavastust, millest neli pärit Eestist ja kolmteist mujalt maailmast (Saksamaa, Itaalia, Soome, Taani, Belgia, Holland, Iisrael, Suurbritannia, Sloveenia).

"Nukuteater on alati kasutanud loo jutustamiseks materjali, objekti, maski ja nukku, aga nüüd on toimunud oluline muutus kogu teatripildis. Kui võrdleme keskmist sõnateatrilavastust kahe-kolmekümne aasta taguse lavastusega, siis näeme, et järjest enam integreeritakse teatriloomingusse erinevaid nukuteatrist tuttavaid visuaalseid teatriliike," rääkis festivali juht Leino Rei, kelle sõnul ei ole visuaalteater sugugi vaid nišinähtus, vaid kaasaegse teatripildi lahutamatu osa. 

Tänavuse festivali tippudeks on kogu maailmas hinnatud koreograafi ja lavastaja Duda Paiva nuku- ja füüsilise teatri lavastus "Bruce Marie" (Holland), mis uurib inimese ja tehnoloogia suhet, ning nuku- ja objektiteatrilavastus "Kajakas" (lav Nataša Belova, Belgia) Tšehhovi samanimelise näidendi ainetel.

Samuti väärivad festivalijuhi sõnul esile tõstmist objektiteatrilavastus "Klaveritükk" (lav Felix M Ott, Saksamaa) ning vana hea laadateatri tänapäevast tõlgendust pakkuv soomlaste "Naeruväärsus" (lav Antti-Juhani Manninen). Stiilipuhast nukukrimilugu täiskasvanutele pakub aga Taanist pärit Sofie Krog Teatri "Maja".

Lastele suunatud programmis tasub Rei sõnul eraldi tähelepanu pöörata Sloveenia objekti- ja nukuteatrilavastusele "Pinocchio" (lav Matteo Spiazzi), mida sloveenia näitleja mängib eesti keeles, Taani miimi- ja multimeedialavastusele "Elu väikesed imed" (lav Frede Gulbrandsen) ning Saksamaa-Iisraeli koostöölavastusele "Kastis", milles esitatakse kaasahaarav lugu, kasutades selleks üksnes kingakarpi.

Festivaliprogrammi kuulub ka CPPMi ehk Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kaasaegsete etenduskunstide õppekava avatud tund, mille viivad läbi Amit Lahav ja Chris Evans füüsilise teatri trupist Gecko (Suurbritannia). Samuti saab külastada etendus- ja installatsioonikunstniku Erik Alalooga eksperimentaalset muusikainstallatsiooni "Random Light Orchestra".

Sisuka programmi kõrval on Tallinn Treffi oluline identiteedi osa olla algatajaks ja arendajaks visuaalteatrihariduse alasele koostööle. Esmakordselt Treffi ajaloos on festivalil metseen, kes toetab erialatudengite teatrikülastusi festivalil. Nii on tänavuse Treffi lavastusi vaatamas viiskümmend tudengit viiest erinevast koolist: EMTA Lavakunstikoolist, CPPMist, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiast, Eesti Kunstiakadeemiast ja Tartu Ülikooli teatriteaduse õppetoolist. 

Ühtlasi on Tallinn Treffilt välja kasvanud koostöö Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunsti osakonnaga, kus käesoleva aasta sügisel tutvustavad Mart Kolditsa juhendatavale kursusele objekti- ja nukuteatri põhialuseid Eesti Noorsooteatri lavastajad Mirko Rajas ja Taavi Tõnisson. Järgnevatel aastatel on Noorsooteatris oodata sama kursuse lavastajatudengite visuaalteatri kassettlavastust ning näitlejatudengite lõputööna valmivat visuaalteatrilavastust. 2025. aastal algab lavakunstikoolis magistrikursus visuaalteatri lavastajatele. 

Alates 2007. aastast toimuvast Tallinn Treffist on kujunenud kaasaegse nuku-, objekti-, materjali-, füüsilise ja multimeediateatri kohtumispaik, mis otsib inspireerivat dialoogi sisu ja vormi, traditsioonide ja uuenduste vahel. Festivali korraldab Eesti Noorsooteater. 

Pildil Belova~Iacobelli lavastus "Kajakas". Foto: Tallinn Treff