Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rahvusvaheline tantsupäev – 29. aprill

26.04.2012 09:51


Tähista elu lõputut koreograafiat

"Läbi aja peab kõige kauem vastu kunst. Kunst paistab olevat kõik, mida inimkond oma pärijatele jätab – kas siis hoonete, raamatute, maalide või muusika kujul. Või liikumise või tantsu näol. Selles tähenduses pean ma tantsu kõige käesolevamaks, ajaga kaasas käivamaks ajalootunniks, kuna ta on pidevas suhtes oma lähiminevikuga ja saab aset leida vaid olevikus. Samamoodi nagu teised kunstiliigid ei tunnista tants piire. Isegi, kui teatud stiilid proovivad ennast limiteerida või raamides töötada, siis elu liikumine, selle koreograafia, vajadus voolavusele võtavad järje väga kiirelt üle, lubades stiilidel seguneda teistega. Kõik toimib kõigega, loomulikult ning tants paigutub sellesse ruumi, kuhu ta kuulub – pidevalt muutuvasse olevikku.

Ma usun, et tants võib olla kõige selle, mida me hindame, kõige ausam väljendusviis – kui inimesed tantsivad, olgu balletis, hip-hopi võistlusel, põrandaaluses kaasaegses lavastuses või lihtsalt diskoteegis, siis avaralt vaadates on harva sellesse peidetud valesid või kantakse maske. Inimesed peegeldavad teineteist pidevalt, kuid kui nad tantsivad, siis peegeldavad nad kõige enam ka hetke ausust.

Liikudes nagu teised inimesed, liikudes koos teiste inimestega ja vaadates teisi liikumas, suudame kõige paremini tunnetada nende emotsioone, mõelda nende mõtteid ning ühenduda nende energiaga. Võib-olla suudame vaid nii teisi tundma õppida ja selgelt mõista.

Mulle meeldib mõelda tantsuetendusest kui koos eksisteerimise pühitsemisest, kui viisist anda ja teha ruumi ning leida aega teineteise jaoks. Me kipume seda unustama, kuid etenduse varjatud ilu võimaldab saalis üksteise kõrval istuval inimestehulgal sulanduda, jagada hetke. Selles pole midagi privaatset – etendus on väga sotsiaalne kogemus. Kõik on kogunenud just selleks rituaaliks ning see hetk, mis seob etendusega, seob meid enese kaudu ka olevikuga.

Ja nii soovin ma kõigile, aastal 2012 palju tantsu! Samas mitte unustades kõiki 2011. aasta probleeme, vaid vastupidi, lahendada neid loovalt, tantsida nende ümber, leida viis kaasata teineteist ja maailma, kaasata elu ja selle lõpmatut koreograafiat. Tantsida, et leida ausust ja seda edastada, et seda peegeldada ja tähistada."

Sidi Larbi Cherkaoui