Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rahvusooperit külastas lõppenud aastal 133 988 teatrihuvilist

02.01.2023 13:15

Rahvusooperit külastas 2022. aasta 30. detsembriks 133 988 teatrihuvilist. Kokku toimus Estonias 341 etendust, kontserti, haridusprojekti ja muud sündmust. Lisaks Tallinnale anti etendusi ja kontserte Narvas, Pärnus, Põlvas, Rakveres ja Tartus.

Lõppeva aasta jooksul jõudis rahvusooperis publiku ette viis esietendust, nende seas kaks algupärandit. Lavaküpseks said W. A. Mozarti ooper „Võluflööt“, T. Härmi ballett „Õhtused majad“, T. Kaumanni ooper „Naksitrallid“, J. Offenbachi operett „Orpheus põrgus“ ning A. Adami ballett „Korsaar“.

2022. aastal said täiendust nii ooperi- kui balletitrupp. Metsosopran Karis Trassist, kes eelmisel hooajal oli rahvusooperi stipendiaat, sai juulis koosseisuline solist. Sügisel liitusid ooperitrupiga ka ukrainlannast sopran Elena Bražnik ja brasiilia bariton Leonardo Neiva. Eesti Rahvusballeti trupiga liitus sügisel kuuba päritolu solist Nelson Peña. Samuti täienesid kordeballeti read.

Suvi tõi Estonia teatrimajja uuenduskuuri, mille käigus lihviti ja lakiti teatrisaali põrand ning renoveeriti kaheksa rida toole. Pärast viimast etendust läks vahetusse lavastangede juhtimissüsteem ja vahetati välja stangede torud. Senine süsteem oli rahvusooperis kasutusel alates 2004. aastast. Samuti vahetati välja kogu tehnilist süsteemi aastaid käigus hoidnud lavaarvuti. Sellega sai rahvusooper endale Eesti kaasaegseima lavatehnika, mis on senisest turvalisem ning pakub ka tunduvalt enam kunstilisi võimalusi.

Eesti teatri aastaauhindade jagamisel pärjati rahvusooperi tegemisi viie auhinnaga. Muusikaauhinna pälvisid Verdi „Trubaduuris“ Fernando rolli laulnud Märt Jakobson ning kontsertlavastuse „Idomeneo“ muusikajuht ja dirigent Risto Joost. Balletiauhinna tõi koju Eesti Rahvusballeti tantsija Marcus Nilson Sulase rolli eest lavastuses „Kratt“ ja Karenini rolli eest lavastuses „Anna Karenina“. Otto Hermanni nimelise auhinna laureaat oli rahvusooperi orkestri metsasarverühma kontsertmeister Rait Erikson, kelle imeliselt pehme toon, loomulik musikaalsus ja stabiilne tipptase on rõõmustanud kuulajaid ja inspireerinud kolleege üle 30 aasta. Georg Otsa nimelise muusikateatri auhinna laureaat pälvis Janne Ševtšenko tähelepanuväärse mitmekülgsuse eest muusikateatri eri žanrites ning veenva ja isikupärase karakteriloome eest paljudes osatäitmistes.

Aasta jooksul jagati estoonlastele veelgi tunnustust. SEB publikupreemia pälvisid ooperisolistid Karis Trass ja Tamar Nugis. Harjumaa teatripreemia 2022 laureaat oli kontrabassimängija Toivo Unt. Eesti Rahvusballeti esisolist Jevgeni Grib pälvis Eesti Vabariigi presidendi kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia. Zagrebis toimunud Lions European Thomas Kuti nimelisel võistlusel saavutas II koha ooperisolist Heldur Harry Põlda.

Novembris toimunud Vello Jürna nimelisel vokalistide konkursil lõikasid estoonlased taas loorbereid. Konkursi võitis kooriartist Yixuan Wang, II koha ning Vanemuise teatri eripreemia pälvis kooriartist Kadri Kõrvek ning Mirjam Helini nimelise eriauhinna laureaat oli kooriartist Tambet Kikas. Eesti Interpreetide Liidu poolt välja antava aasta interpreedi tiitli pälvis rahvusooperi oboemängija Ingely Laiv-Järvi.

MyFitness tänavuste tantsuauhinde laureaadid olid Darja Günter (aasta balletiartist), Liam Morris (aasta balletiartist), Nanae Maruyama (aasta balletisolist), Cristiano Principato (aasta balletisolist).

Rahvusooper Estonia tänab lõppeva aasta eest oma publikut ning mõtleb tänumeeles pikaajalistele koostööpartneritele, kelleks 2022. aastal olid hooaja kuldsponsor Tallink, kuldsponsor SEB, peasponsorid Liviko, Kalev, G4S, Amserv ja toetajad Neste, MyFitness, Tamrex.

Pildil Rahvusooper Estonia. Foto: Rahvusooper Estonia