Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rahvusooperis saab taas näha Ado Vabbe kuulsat “Itaalia komöödiat”

05.10.2020 14:38

Rahvusooperis Estonia saab taas näha Eesti kunstiloo ühe intrigeerivama kunstniku Ado Vabbe (1892–1961) kuulsa, ent märtsipommitamises hävinud pannoo "Itaalia komöödia" (1926) reprot ning tutvuda monograafiaga "Ado Vabbe. Wunderbar".

1924. aastal külastas Ado Vabbe Pariisi, mis tõi kunstniku töödesse senisest enam glamuuri. Sealne jõudu koguv art déco'lik vaimsus, mis muutis varasema modernistliku kunsti dekoratiivsemaks (ja ilmselt publiku silmale vastuvõetavamaks), leidis koha ka Vabbe loomingus. Selles vaimsuses sündinud teostele paneb suurejooneliselt punkti Estonia teatri tellimisel valminud suuremõõtmeline pannoo "Itaalia komöödia" (1926), mis hävis 1944. aasta märtsipommitamises ühes teatriga ja on täna meile tuttav säilinud mustvalge foto järgi. "Itaalia komöödias" segunesid Pariisi muljed Vabbe lembusega teatri ja commedia dell'arte tegelaste vastu. Julgelt on kompositsiooni toodud ka abstraktsete kujundite mäng, mis toonastes vaatajates omajagu hämmingut põhjustas. 

Suuremõõtmelist reprot saab näha Estonia teatri jalutuskoridoris, kus lisaks on võimalik tutvuda mahuka monograafiaga "Ado Vabbe. Wunderbar", mis pakub rohket pildimaterjali kunstniku loometeest. 

Nii repro kui monograafia on osa Kumu kunstimuuseumis avatud ja seni suurimast Ado Vabbe loomingu ülevaatenäitusest. Vabbe on oma loomingu lahtimõtestamise, dateerimise ja isikuga seonduva teinud uurijatele keeruliseks, aga samas ka huvitavat mõtlemisainet pakkuvaks ülesandeks. Näitus "Ado Vabbe. Wunderbar" tutvustab kunstniku eripalgelisi loomeetappe, milles annavad tooni kunstniku varajane abstraktne looming koos mänguliste tušijoonistustega, commedia dell'arte värvikad tegelased, päikeselised meenutused lõunamaareisidelt, nüansirohked etüüdid igapäevaelust ning naine kui ihade ja unelmate allikas. 
 
Näitus "Ado Vabbe. Wunderbar" jääb KUMU kunstimuuseumis avatuks ning repro teatripublikule vaatamiseks Estonia teatrisse kuni 31.01.2021.