Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rahvusooperis avati Eesti moekunstnike varvaskinganäitus

18.10.2021 17:01

Rahvusooperis Estonia avati 18. oktoobril 2021, rahvusvahelise balletipäeva eel moekunstinäitus, mille raames esitlesid üheksa Eesti moekunstnikku oma loomingut läbi varvaskingade. 

19. oktoobril tähistatakse üle kogu maailma balletipäeva, mille eestvedajaks on Covent Gardeni Kuninglik Ooper. Balletipäeva kutsusid 2014. aastal ellu kuus maailma suurimat balletitruppi: Austraalia Ballett, Moskva Suure Teatri balletitrupp, Kuninglik Ballett, Kanada Rahvusballett, San Francisco Ballett ja Rootsi Kuninglik Ballett. Igal aastal saavad balletihuvilised üle kogu maailma nautida põnevaid balletiga seotud sündmusi. Tänavu osaleb rahvusvahelises programmis ka Eesti Rahvusballett. Avalöögiks ongi täna avatud moekunstinäitus, kus oma varvaskingaloomingut esitlevad Lilli Jahilo, Kristina Viirpalu, Tiina Talumees, Aldo Järvsoo, Katrin Kuldma, Cärol Ott, Riina Põldroos, Ketlin Bachmann, Ülle Pohjanheimo. 

Igal projektis osaleval kunstnikul on oma lugu, mis teda varvaskingadega seob, mida ta nende kaudu öelda tahab või mis teda nende juures kõnetab. Näiteks Lilli Jahilole meenutavad varvaskingad printsess Dianat, keda ta kohtas 1997. aastal Royal Albert Hallis Age Oksa esinemist vaadates. Ketlin Bachmanni aga võlus varvaskingades peituv vastuolu: neid seostatakse kerguse, hapruse ja romantikaga, ja samal ajal on need kingad äärmusliku sihikindluse ja tugevuse tööriistad. Rahvusballeti kunstilise juhi Linnar Loorise sõnul teebki just varvasking balletist tõelise kunsti.

Alates 21. oktoobrist on Eesti moekunstnike kujundatud varvaskinganäitus publiku jalutuskaare vitriinides avatud kõigile, kes tulevad Estonia teatrisse etendusi vaatama. Aasta lõpus soovib teater korraldada oksjoni, mille tulu läheb Eesti Rahvusballeti baleriinidele uute tipptasemel varvaskingade ostmiseks. Rahvusballeti baleriinid kulutavad hooajas keskmiselt 500 paari varvaskingi kogumaksumusega 18 000 eurot.

Aga juba homme, 19. oktoobril, mil kõikjal üle maailma tähistatakse balletipäeva, on publikul kell 11.00 võimalik Facebooki vahendusel minna otse Eesti Rahvusballeti kulisside taha. Lisaks põnevad videointervjuud Eesti Rahvusballeti artistide ja koreograaf Marina Kesleri ning ajakirjanik Neeme Rauaga. Sündmust juhib rahvusballeti kunstiline juht Linnar Looris.