Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Rahvusooperi 107. hooaeg toob kaasa uue loomingulise juhtimise ja uue visuaali

30.08.2012 15:22

Rahvusooper Estonia alustab 107. hooaega 6. septembril ooperi „Manon Lescaut’“ etendusega. Enne seda, 2. septembril kell 12–15 toimub Estonia maja ümber tervet hooaega tutvustav kontsert ja teatrilaat, kus dirigendipulti astub Rahvusooper Estonia uus loominguline juht ja peadirigent Vello Pähn. Samal päeval kell 11 avatakse uued jalajäljed kuulsate estoonlaste jäljerajal. Kaugema kandi rahvas saab hooaja lavastustega tutvust teha kasutades Estonia teatribussi, mis sõidab 6.–16. septembrini.  

Esimene uus ooperilavastus, Charles Gounod’ „Faust“ esietendub 20. septembril ja selle lavastab väga isikupärase ja jõulise käekirjaga Dmitri Bertman, kelle lavastused „Armastus kolme apelsini vastu“ ja „Wallenberg“ on äratanud palju tähelepanu. Ene-Liis Semper NO99-st on loonud „Faustile“ müstilise kujunduse, milles  segunevad vaimukalt pühalik ja paheline. Neljal etendusel oktoobrikuus on Mefisto rollis Ain Anger.

Richard Wagneri 200. sünniaastapäeva tähistatakse romantilise ooperiga „Tannhäuser“, mille toob märtsis lavale briti lavastaja Daniel Slater, kes kuulub tänapäeva ooperimaailma absoluutsesse tippu. Kunstnik Leslie Traversi visuaalne lahendus on karge ning haarav, vaba liigsest sümboolikast ja raskepärasusest. Nende kahe suurepärast tööd sai publik viimati nautida Birgitta festivalil ooperis „Don Giovanni“.

Jaanuar toob kaasa kodumaise autorite kollektiiviga muusikalavastuse noortele. Priit Pajusaare „Printsi ja kerjuse“ libreto on Mark Twaini populaarse romaani põhjal kirjutanud Aapo Ilves, oma kunstnikudebüüdi rahvusooperis teeb eestlanna Ingrid Proos, kes on aastaid elanud ja töötanud Austraalias ning Šveitsis. Esmakordselt lavastab muusikateatris Andres Puustusmaa. Printsi ja Kerjuse rollis on tänavu Lavakunstikooli lõpetanud kaksikvennad Märt ja Priit Pius.

Nooremale publikule on mõeldud novembris kammersaalis esietenduv Tanel Padar & The Sun muusikale lavastatud rock-muusikal „Kuu on päike“, mille lavastaja ja peaosatäitja on Juss Haasma. Päris pisikeste rõõmuks hakkavad detsembris talveaias elama Edgar Valteri pokud Kati Kivitari lavastuses „Pokude aastaring“.

Aastavahetusel on kõik oodatud Veneetsia karnevalile, sest just sellises õhkkonnas möödub tänavune uusaastaball. Jätkuvad ka kõik teised traditsioonilised ettevõtmised mitmesuguste kontsertide näol. Paljudel neist on tähtis roll kanda uuel loomingulisel juhil ja peadirigendil Vello Pähnal. Oktoobris on kavas rahvusvahelise muusikapäeva ooperigala, novembris kantakse ette Richard Straussi ooper „Roosikavaler“ ja aprillis jõuab kuulajateni sümfooniakontsert Kuldse klassika sarjast. Verdi ja Wagneri kuulsamaid ooperikooredirigeerib maikuus Risto Joost ja kontserdi salvestus antakse välja CD-l.

Sel hooajal lisanduvad Eesti Rahvusballeti repertuaari kaks uut täispikka balletilavastust. Esimesena jõuab 16. septembril publikuni Sergei Prokofjevi ballett „Tuhkatriinu“ Marina Kesleri tõlgenduses.Kesleri neoklassikaliste sugemetega ja samas kaasaegne käekiri ning kunstnike Liisi Eelmaa ja Gerly Tinni kujundus tõotab teha rahvusballeti hooaja avalavastusest meeldejääva sündmuse. Teise suurlavastusena jõuab 16. mail lavale Toomas Eduri nägemus Ludwig Minkuse balletist „Bajadeer“. Kunstnikuks on Peter Docherty Inglismaalt.

23. septembril tähistab Eesti Rahvusballett 90 aasta möödumist esimese täispika balleti, Léo Delibes’i „Coppélia“lavastusest Rahvusooper Estonias. Sel õhtul on laval Ronald Hyndi versioon, mis on Estonia ajaloos kuues. ETV salvestas "Coppélia"2012. aasta kevadel ja sellest on kavas välja anda DVD. Juubeli puhul toimub salvestuse ülekanne ETV2-s 29. septembril kell 21.30. Ülekandele eelneb saade "Coppélia Eestis", mille režissöör on Ruti Murusalu, toimetaja ja produtsent Ruth Alaküla.
 
5. oktoobril tähistatakse muusikaliga „Mees La Manchast“ armastatud solisti Voldemar Kuslapi 75. sünnipäeva. 8. märtsil tähistatakse priimabaleriini ja balletipedagoogi Tiiu Randviiru 75. sünnipäeva „Luikede järve“ etendusega. 28. aprillil toimuv rahvusvahelise tantsupäeva gala on pühendatud koreograaf-lavastaja Mai Murdmaa 75. sünnipäevale. Kauaaegne solist Ivo Kuusk jõudis 75. verstapostini möödunud suvel, selle tähistamine teatris toimub eeloleval sügisel.

Algaval hooajal ootab teatrit ees hulgaliselt ringreise. Detsembris sõidab Eesti Rahvusballett Veneetsiasse, kus antakse viis „Pähklipureja“ etendust mainekas Teatro La Fenices. Veebruaris 2013 toimuvad vahetusetendused Valgevene Suure Ooperi- ja Balletiteatriga. Estonia viib Minskisse ooperid „Manon Lescaut“ ja „La traviata“ ning balletid „Pähklipureja“ ja „Manon“. Minskilased pakuvad Eesti publikule võimaluse kaasa elada ooperitele „Madama Butterfly“ ja „Vürst Igor“ ning ballettidele „Spartacus“, „Thamar“ ja„Šeherezade“. Tuleval kevadel pannakse Segasummasuvilale rattad alla ja viiakse Pipi Pikksukk külla Paide, Pärnu, Viljandi ja Jõhvilastele. Lisaks on Pärnus ja Paides kavas kolmeosalised balletiõhtud. Juunis toimuvatel ESTO päevadel San Franciscos esitab Eesti Rahvusballett Helimetsa lühiballetti „Aeg“ ja Kesleri „Othellot“.

Uuest hooajast on rahvusooperi loomingulise juhi ja peadirigendi tööpostile asunud Vello Pähn. Koormeistrina asub tööle Marge Mehilane, kes on pikki aastaid töötanud Soome Rahvusooperis. Orkestri flöödirühma kontsertmeistrinaalustab Jonathan Henderson Austraaliast. Ooperitrupp sai täiendust kaks aastat Estonia ooperiakadeemias stažeerinud sopranite Kadri Kipperi ja Kristel Pärtna näol ja rahvusballeti ridades on tantsutreeninguid alustanud kümme uut noort tantsijat, neist solist Gabriel Davidssontuleb Rootsist. 

Estonial on 107. hooajal uus välimus. Värskenduskuuri läbis logo, muutunud on visuaalne identiteet ja avatud on uus kodulehekülg. Ohtralt ideid kujunduseks ja värvilahendusteks pakkus Estonia maja ise, neid aitasid vormistada agentuurid TANK ja OKIA. Eriline tänu kunstnik Henno Arrakule, kelle poolt 1965. aastal teatrile valmistatud puugravüür kaunistab nüüd trükimaterjale ja kodulehte. Uut visuaali tutvustavad SEB publikupreemiaga pärjatud Helen Lokuta, Oliver Kuusik, Aile Asszonyi ja Jassi Zahharov ning ERGO balletipreemia pälvinud Luana Georg, Jonathan Hanks, Alena Shkatula ja Anatoli Arhangelski. Fotoseeria pildistas Toomas Volkmann.

Algaval 107. ja sellele järgneval vähemalt kahel hooajal annavad oma panuse ooperi- ja balletikunsti heaks kuldsponsor SEB, Eesti Rahvusballeti peasponsor ERGO, peasponsorid Lexus, Tele2 ja Amserv. Uute peasponsoritena on otsustanud rahvusooperi tegevust toetada Kalev ja Liviko, sponsorina jätkab Viru Keemia Grupp. Teatri külalised majutab Sokos Hotel Viru ja suurimateks meediapartneriteks on Postimees ja ERR.

Häid teatrielamusi!

Ülla Veerg
Rahvusooper Estonia/Estonian National Opera
Avalike suhete ja turundusteenistuse juht/
Head of the PR and Marketing Department
[email protected]
tel. +372 683 1242
fax +372 683 1299
GSM +372 501 2508
www.opera.ee
Estonia pst. 4, 10148 Tallinn, Estonia

Maja täis muusikat!