Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Raadioteatri näitlejapreemia 2016 laureaat on Andres Raag

13.04.2017 15:46

Andres Raag
Tänavu 89-aastaseks saanud Raadioteater andis 12. aprillil juba kahekümnendat korda üle oma näitlejapreemia, mille sedapuhku pälvis Andres Raag järjejuttude meisterliku esitamise eest. 

Tema raadionäitlejatee algas 25 aastat tagasi rollidega kolmes kuuldemängus, 1994 ilmus tema nimi ka järjejutu lugejate hulka ning püsib seal tänaseni. Aastate jooksul on Andres Raagi loetud juttudesse jagunud põnevust, seiklusi mägedes ja mereteedel, unenägudes või utoopiates, eriti aga tunduvad talle sobivat väikese vimkaga või lausa absurdilähedased lood. 
Möödunud aasta – 2016 – oli merekultuuri aasta. Raadioteater avas selle järjejutuga Juhan Smuuli „Jäisest raamatust“. Reisikiri laevasõidust Antarktise mandrile on vormiliselt küll olukirjeldus, ent samas on see pigem isiku- kui reisilugu, uurimisretk inimese enese sisse. Just selle uurimisretke lüürilisi alltoone on Andres Raag hästi tabanud ja kuuldavaks teinud. 
Merekultuuriaasta lõpetanud järjejutt – Lembit Uustulndi „Aastavahetus Casablancas“ – on hoopis teises registris lugu: ehtsa meremehe pajatus ühe aasta viimastest päevadest kauge sadama reidil. Mahlakast saaremaisest huumorist nakatatult on Raag loonud igale laevapere liikmele oma karakteri, mis tänu meisterlikule lugemisele toob need merekarud silme ette ja haarab kuulaja kaasa nende seiklustesse. 

Mõlemat juttu Andres Raagi esituses saab uuesti kuulata Klassikaraadio Jutujärjes aprilli viimasel ja maikuu esimesel nädalal. 

Näitlejapreemiat antakse välja eesmärgiga jäädvustada kuuldemängude pikka traditsiooni eesti kultuuris ning väärtustada laia avalikkuse silmis näitlejate tööd kunstilise sõnaga raadios. Näitlejapreemia antakse välja möödunud hooaja parima osatäitmise eest kuuldemängus ja/või kunstilise sõnaga viljaka töötamise eest raadios.