Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Raadioteater tähistab Juhan Smuuli 100. sünniaastapäeva uue kuuldemängu ja järjejutuga

17.02.2022 15:41

Reedel, 18. veebruaril 2022 on kirjanik Juhan Smuuli (1922-1971) 100. sünniaastapäev. Raadioteater toob sel puhul kuulajateni uhiuue kuuldemängu "Hea meremeeste Hoidja" ja järjejutu "Meremees Murka".

"Ei, ei, ega ma ei kauple. Meil, meremeestel, on niigi rohkem vedanud, kui normaalsetel inimestel. Teisi ootab Surm, aga meid – sina, hea meremeeste Hoidja." Nii alustab kapten Mihkel oma monoloogi, inimlikku kahekõnet saatusega.

Juhan Smuuli teoste ainetel valminud kuuldemängu "Hea meremeeste Hoidja" idee sai alguse Damir Salimzjanovi mononäidendist "Kapten Mihkel", mida teatris R. A. A. A. M esitas näitleja Argo Aadli. Nüüd debüteerib Argo Aadli Raadioteatris lavastajana ja tema kutsus vana kapteni rolli Vanemuise teatri näitleja Aivar Tommingase. Helirežissöör on Külli Tüli.

Juhan Smuulile omaselt saavad tekstis kokku traagika ja huumor, elujaatus aga on ikka tugevam. Nagu ütleb Mihkel: "Ainult lollid lasevad rõõmul ja naerul enda juurest ära minna." Näidend põhineb Juhan Smuuli monoloogidel "Tuulevaikuse lugu", "Mare Tüürimees ja tema abikaasa Konstantin", "Hea meremeeste Hoidja".

Kuuldemäng esietendub sel laupäeval, 19. veebruaril kell 19.05 Vikerraadios, 20. veebruaril kell 7 Raadio 2s ja kell 15.05 Klassikaraadios

Smuuli sünnipäevanädalal on Vikerraadio kavas ka uhiuus järjejutt "Meremees Murka", meeleolukas pajatus suvest 1955, mil kirjanik sõitis koos Tallinna turult ostetud koeraga heeringapüügilaeval Atlandi ookeanile. Laevakoer Murka seiklusi pajatab kuulajale Kuressaare Teatri näitleja Aarne Mägi. Järjejutt kõlab Vikerraadio eetris argipäeviti kell 11.30 ja 22.30, kõik osad on kuulatavad Raadioteatri lehel Jupiteris.

Klassikaraadio jutujärjes kuuleb sel nädalal aga Juhan Smuuli enda häält heliarhiivist. Aastast 1967 pärinevad kolm Mihkli monoloogi ja "Kuidas sündis laul hallipüksi hiidlasest", Smuuli meenutus "Paar kildu sõjapäevilt" on helisalvestatud 1963. aastal.

Klassikaraadio Luuleruumis kõlavad 23. veebruaril Juhan Smuuli luuletused näitlejate esituses läbi aastakümnete.

Raadioteatri kuuldemängud, järjejutud ja teised helisalvestised on kuulatavad kodulehel https://jupiter.err.ee/raadioteater.