Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Priit Pedajas tõi Leedus lavale “Popi ja Huhuu”

21.09.2023 12:03

16. septembril 2023 esietendus Vilniuses Oskar Koršunovase teatris (OKT) Priit Pedajase lavastus “Koer ja Ahv", mis põhineb Friedebert Tuglase novellil "Popi ja Huhuu".

"Praegu on maailmas üsna närviline õhkkond. Friedebert Tuglas kirjutas oma teose vahetult enne esimest maailmasõda, ajal, mil õhkkond oli samuti väga pingeline ja närviline. Nii et tänane õhkkond on üsna sarnane toonaste meeleoludega. Keegi ei tea, milline saab olema tulevik, kindlustunne kaob. Kogu ajalooline kogemus näitab, et inimkond võib sõjas muutuda uskumatult julmaks," ütleb Priit Pedajas Leedu ajakirjandusele antud intervjuus.

Ühel päeval, kui peremees kodunt lahkub ja tagasi ei tulegi, jäävad oma isandat asjatult ootama koer Popi ja pärdik Huhuu. Pedajase sõnadeta lavastus kõneleb kahe omapead jäänud olendi üksindusest ja seotusest, võimuvõitlusest ja peremeheigatsusest, hirmust ja harjumisest. Ja hävingust. Lavastuses põimuvad kaks radikaalselt erinevat poolust – koera lojaalsus, lõputu kiindumus, kuuletumissoov. Ahv on kui ohjeldamatu anarhia sümbol, ta ihkab troonile istuda, temas pulbitseb soov valitseda ka kõige äärmuslikemate vahenditega.

Leedus mängib Ahvi Eglė Mikulionyte, koera Saulium Siparis ja Isandat Karolis Norvilas, kunstnik on Aleksandra Jacovskytė ja kostüümikunstnik Aleksandra Jacovskytė. Muusikalise kujunduse on loonud Priit Pedajas. Leedus lavastamise idee pakkus välja näitekirjanik ja stsenarist Hugo Ader, kes elab ja töötab Leedus.

Leedus hinnatud naisnäitleja ja lavastaja Eglė Mikulionyte, kes mängib lavastuses Ahvi, iseloomustab Priit Pedajast: "Ta on "kosmiline", tõeline meister. Priit ütleb, et kõik on väga lihtne, midagi pole vaja teha. Aga selleni, et "pole vaja midagi teha", on pikk tee minna. Pedajast tutvustati meile kui Eesti Nekrošiust. Võib-olla kartsime Eimuntas Nekrošiust rohkem. Priit on suhtlemisaldim, temaga saab kõigest rohkem rääkida."

Pedajas on Tuglase novelli lavastanud varemgi: oktoobris 2000 esietendus “Popi ja Huhuu” Eesti Draamateatris, kus Popit mängis Taavi Teplenkov ja Huhuud Tiit Sukk.

Foto: OKT / Vilniaus Miesto Teatras