Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

President tunnustab riikliku teenetemärgiga ka teatrivaldkonna esindajaid

07.02.2024 13:54

Mustvalge portreefoto Indrek Sammulist.

President Alar Karis tunnustab 2024. aastal vabariigi aastapäeval riikliku teenetemärgiga 151 inimest. Teenetemärgi saajate hulgas on ka näitleja Indrek Sammul, kultuuriloolane ja näitleja Ernst (Enn) Lillemets ning tõlkija Kalle Hein, kes on muu hulgas eestindanud rohkelt teatritekste. Kõik kolm pälvisid Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Iseseisvuspäeva eel annab Eesti Vabariik oma kõrgeima tänu – riigi teenetemärgi – inimestele, kelle igapäevane tegevus laob järjest uusi kihte Eesti hoolivuse, märkamise ja kaitstuse seina.

Riigi teenetemärgid on seekord tunnustus 151 inimese pühendumuse eest kutsetööle või kogukonnale. Neid kõiki liidab ustavus põhimõtetele, millele me tahame näha Eestit toetumas: demokraatiale, õiglusele, tarkusele, järjekindlusele, headusele, ettevõtlikkusele, mõistmisele.

Indrek Sammul töötab aastast 2021 näitlejana Tallinna Linnateatris, samuti kuulus ta linnateatri koosseisu vahemikus 1994 kuni 2007. Sammul on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli XVI lennu näitleja erialal (1994) ning tegutseb lisaks näitlejatööle praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakõne vanemlektorina.

Enn Lillemets on näitleja ja kultuuriloolane, kes lõpetas 1983. aastal eesti filoloogia erialal Tartu Riikliku Ülikooli ning 1989. aastal Jaan Toominga Vanemuise õppestuudio. Vahemikus 1989 kuni 2000 töötas Lillemets Tartu Lasteteatris, hiljem on ta tegutsenud vabakutselisena. Praegu juhib Enn Lillemets muu tegevuse kõrval kunstiühingut Pallas.

Kalle Hein on bioloogiharidusega loodusainete kooliõpikute toimetaja ja tunnustatud tõlkija, kes on tõlkinud nii maailmaklassikat, kaasaegseid autoreid kui ka teatritekste peamiselt inglise ja saksa keelest. Näiteks on Hein eestindanud Tom Stoppardi näidendid "Utoopia rannik II – Laevahukk" (2002), "Utoopia rannik III – Päästmine" (2002), "Leopoldstadt" (2020), aga ka Ivan Turgenevi "Armuleivasööja" (1996) ning Sam Holcrofti "Elamise reeglid" (2015).

President annab riiklikud teenetemärgid üle 21. veebruaril Eesti Rahva Muuseumis ning seda näeb Eesti Rahvusringhäälingu tele-eetris 24. veebruaril.

Pildil näitleja Indrek Sammul. Foto: Tallinna Linnateater