Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Prantslased mängivad Theatrumi saalis Ionesco näitemängu

14.04.2009 14:02

Tänavu möödub 100 aastat Eugène Ionesco sünnist. Sel puhul kutsub Prantsuse Kultuurikeskus Theatrumi saali vaatama traagilist farssi "Toolid" ("Les Chaises") prantsuse teatriduo Théatre du Tropic ja Muséatre esitluses. Etendus toimub 21. aprillil Theatrumi väikeses saalis algusega kell 19.

Tegemist on rumeenia-prantsuse päritolu näitekirjaniku Eugéne Ionesco teosega absurditeatri vallast, mis viib publiku psühholoogilisele sisevaatlusele. Eraklik vanapaarike ootab kujuteldavaid külalisi, et edastada neile üks ebatõenäoline teade. Aga tühjade toolide arv aina kasvab ja kasvab. Täitmaks meid ümbritsevat piinavat tühjust, tuleb kuhjata kuni nõrkemiseni ning kokku kukkumiseni. Siin on koos huumor, õrnus, kahetsus, surmahirm, tunnustusevajadus ja soov jätta endast jälg, et elul oleks mõte.

E. Ionesco: "Koomiline on traagiline ja inimtraagika on naeruväärne. Mu teater on väga lihtne, visuaalne, primitiivne ja lapselik. Mida enam ma enda mõtteid selgitan, seda vähem ma end mõistan."

Etendus kestab natuke üle tunni. Piletid (125/90) müügil Piletilevis, Piletimaailmas ja Theatrumi kassas (E–R 12–17)
Head teatrielamust!

Mari Laikre
Kultuuriürituste koordinaator
Prantsuse Kultuurikeskus Tallinnas
Tel 627 1190
www.ccf.ee

*

Eugène Ionesco sündis 26. novembril 1909. aastal Rumeenias, rumeenia-prantsuse segaperekonnas. Lapsepõlve veetis ta Prantsusmaal, aastail 1925–38 elas "isamaal" Rumeenias, kus õppis selgeks rumeenia keele. Ta õppis Pariisis ja Bukarestis romanistikat. 1938. aastal asus ta elama oma "emamaale" – Prantsusmaale. Ionesco on kirjutanud kriitikat, autobiograafiaid, romaane, lastejutte jm. Eelkõige oli ta aga viljakas näitekirjanik: pärast "Kiilaspäist lauljannat" (maailmaesietendus 11. mai 1950, Pariis) tuli tal peaaegu igal aastal välja uus näidend. Tuntumad neist: "Õppetund", "Toolid", "Ninasarvik", "Kuningas sureb". Aastast 1970 oli Ionesco Prantsuse Akadeemia liige. Eugène Ionesco suri 28. märtsil 1994. aastal Pariisis.

Theatrumis esietendus 2002. aastal "Kiilaspäine lauljanna" Marius Petersoni lavastuses (www.theatrum.ee/ionesco)