Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Paide arvamusfestivalil arutleti vabakutseliste loovisikute toimetuleku üle

23.08.2023 13:26

11. augustil 2023 toimus Paide arvamusfestivalil arutelu teemal "Vabakutseliste loovisikute toimetulek".

Arutelul osalesid Riigikogu liige ja Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik, rahvusvahelise uuringu- ja konsultatsiooniettevõtte Civitta vanemanalüütik Kaupo Koppel, kunstnik Paul Kuimet, Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees ja Eesti Reformierakonna fraktsiooni liige Õnne Pillak ning Eesti Vabariigi terviseminister ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Riina Sikkut. Vestlust juhtis vabakutseline ajakirjanik Brent Pere, arutelu valmis koostöös kolleegidega Kunstiasutuste Liidust (Kadi-Ell Tähiste), Eesti Teatriliidust (Gert Raudsep) ja Eesti Kinoliidust (Kadri Vaas). Arutelu toimumist toetas Riigikantselei.

Millest räägiti?

Loovisiku ja vabakutselise töö tekitab arusaamatust ning vajab selgitamist, räägiti sellest, kes on loovisik ja kuidas juhtub nii, et inimene töötab vabakutselisena. Räägiti ka vabakutselisuse tähenduse muutumisest tööhõives, loovisikutest ning paljude ühiskonnaliikmete puudulikust ligipääsust ravikindlustusele ja sotsiaalsetele garantiidele.

Räägiti lahtirulluvast sotsiaalmaksust, kunstivaldkonna töötasude puudumisest, kunstnikupalga saajate arvu suurendamise vajadusest, erakondade valimisplatvormidest ja koalitsioonilepingust, stipendiumide maksustamisest sotsiaalmaksuga, riigi maksusüsteemi muutmise vajadusest ning ametis oleva valitsuse prioriteetidest. Samuti kõigile ühiskonnaliikmetele ravikindlustuse tagamisest ja selle eeldatavast maksumusest ning sotsiaalmaksu miinimumlävendi kaotamise vajadusest. Rahvapensionist ja riigieelarvest, valimistest ja valijate liiga vähesest nõudlikkusest riigi suhtes ning paljust muust.

Millised on kõige kiiremad ja hädavajalikumad sammud olukorra parandamiseks?

  1. õiglane tasu töö eest
  2. lahtirulluv sotsiaalmaks
  3. stipendiumite maksustamine sotsiaalmaksuga
  4. tervisevaldkonna baasrahastuse mahukas suurenemine
  5. esmatasandi ligipääsu laiendamine meditsiiniteenustele
  6. kunstniku- ja kirjanikupalga saajate arvu hüppeline suurendamine ja loomepalkade laiendamine
  7. ravikindlustus kõigile
  8. pika plaani (universaalne ravikindlustus, kollektiivlepingud kultuurivaldkonnas, sotsiaalsed garantiid laiemalt) ja lühikese plaani (lahtirulluv sotsiaalmaks, stipendiumite maksustamine, baastoetuste suurenemine kultuuriasutustele ja töötasud) samaaegne elluviimine

Septembri alguses valmivad ka arvamusfestivali arutelude salvestused järelkuulamiseks. Aga kõlama jäänust võib esile tuua, et peame liikuma kiiremini solidaarse ja igat ühiskonnaliiget väärtustava ühiskonna poole. Meie riik on väike ja seetõttu peame palju suuremal määral panustama kultuuri- ja sotsiaalvaldkonda, hoolimata sellest, et meie väiksuse tõttu on selle hind riigile ja ühiskonnale väga kõrge.

Arutelu kokkuvõtte koostas Elin Kard (Eesti Kunstnike Liit).

Foto: Paide Teater

Pildil arutelu "Vabakutseliste loovisikute toimetulek". Foto: Kirke Miller